FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - ASTRA 1-0

FCSB - ASTRA 1-0 // VIDEO+FOTO FCSB rămâne în plasa liderului CFR Cluj! Cum arată clasamentul și programul

FCSB - ASTRA FOTO: RAED KRISHAN +17   FOTO
FCSB - ASTRA FOTO: RAED KRISHAN

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 aprilie 2019 22:52

FCSB a trecut de Astra, scor 1-0 (Tănase 55), și se apropie la două puncte de liderul CFR Cluj.

Cu spatele la zid, elevii lui Mihai Teja au început în atac partida de pe Arena Națională. Dennis Man a ratat prima șansă importantă de gol în minutul 8, când a trimis mingea în bară. După doar două minute, Man a trecut în ipostaza de servant. A pasat pentru Florinel Coman, al cărui șut a trecut puțin pe lângă.

Cea mai controversată fază a partidei a venit în minutul 36. Florin Tănase a cerut lovitură de la 11 metri după un duel cu Mike Cestor, dar fără succes. Decarul gazdelor a mai căzut o dată în careu. De data asta Radu Petrescu l-a sancționat pentru simulare.

FCSB - ASTRA FOTO: RAED KRISHAN +18 FOTO

Tănase s-a răzbunat după pauză. În minutul 55 l-a lobat pe Miguel Santos. Pasa de gol a venit de la Dennis Man.

Finalul a fost unul fragmentat, fără mari oportunități de gol. Doar solicitările de penalty venite de la Man și Tănase din nou au spart monotonia. Asta până în ultimul minut de joc. Cestor, singur la șase metri în careu, a trimis cu capul pe lângă poartă.

FCSB acumulează astfel 39 de puncte și vine la doar două lungimi de liderul CFR Cluj. „Feroviarii” au și o restanță, luni, cu Viitorul. Astra e pe locul 5, cu 24 de puncte.

Vezi AICI VIDEO de la meci

FCSB: Bălgrădean - M. Roman, I. Cristea, Planic, J. Morais - Nedelcu, L. Filip - D. Man, Fl. Tănase, Fl.Coman - Gnohere
Rezerve: A. Vlad, M. Balașa, O. Morutan, I. Hora, F. Matei, R. Rusescu, F. Teixeira
Antrenor: M. Teja

Astra: M. Santos - Butean, Erico, Cestor, Radunovic - Balaure, R. Pires, R. Moise - Begue, Zoua, Alibec
Rezerve: Lazar - C. Dima, Biceanu, N. Roșu, Llullaku, Hambo
Antrenor: Costel Enache

Stadion: Arena Națională

Arbitru: Radu Petrescu (București) / Asistenți: Vladimir Urzică (Piatra Neamț), Alexandru Vodă (Alba Iulia)

3.514 a fost numărul oficial de spectatori prezenți la meci

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”