FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Becali speră să dea un nou „tun” » Jucătorul pe care l-ar putea vinde definitiv în vară a încântat: „Spirit și atitudine”

Malcom Edjouma (al doilea de la dreapta la stânga)

Articol de - Publicat duminica, 07 aprilie 2024 11:32 / Actualizat duminica, 07 aprilie 2024 12:02

Malcom Edjouma (27 de ani), mijlocașul împrumutat de FCSB la Bari, locul 15 din Serie B, a impresionat în ultimul meci în care a evoluat pentru italieni.

Bari a pierdut ultimul meci din campionat de pe teren propriu, scor 1-2, cu Cremonese, iar Edjouma a fost introdus pe teren de antrenorul Giuseppe Iachini în minutul 68, după ce l-a înlocuit pe Mattia Maita (29 de ani), la scorul de 0-2. Francezul a înscris unicul gol al echipei sale în prelungirile partidei.

L-a dat la FCSB și nu exclude o revenire-șoc: „Îmi pun întrebarea asta”
FCSB

VIDEO. Malcom Edjouma, lăudat de italieni după golul marcat (min. 03:27): „O opțiune mai bună”

Mijlocașul francez a fost remarcat de jurnaliștii italieni după ultima evoluție, în ciuda înfrângerii. A avut o prestație solidă în cele 25 de minute în care a evoluat și a reușit să înscrie în minutul 90+2 cu un voleu imparabil din afara careului.

Nu a fost suficient, iar echipa sa, Bari, a pierdut meciul cu Cremonese, scor 1-2. „Edjouma a intrat cu spiritul și atitudinea potrivite și a fost recompensat cu un gol. În acest moment, pare o opțiune mai bună decât Lulic și alții”, notează Tuttobari.

A fost al doilea gol marcat de Malcom Edjouma în tricoul celor de la Bari, pentru care a adunat 21 de partide.

Malcom Edjouma, fotbalist care aparține de FCSB, joacă în acest sezon sub formă de împrumut la Bari (locul 15 în Serie B). Pentru un transfer definitiv, italienii au varianta de a achita clauza în valoare de 600.000 de euro, conform înțelegerii cu clubul bucureștean.

Mijlocașul care a jucat la FCSB timp de un an și jumătate s-a remarcat prin aportul pe care îl aducea pe faza ofensivă. În cele 61 de meciuri jucate în tricoul roș-albaștrilor, francezul a adunat 14 goluri și 4 pase decisive.

Edjouma se întoarce dacă vreau eu, că el e împrumutat până în vară. Dar eu vreau să-l iau. Strică un jucător în plus? Dacă se întoarce, îl bag direct atacant. Doar atacant va juca. Dă cu capul, apare bine în fața porții, dă goluri, se lipește mingea de el.

- Gigi Becali, despre Edjouma, în ianuarie 2024

750.000 de eurovalorează Malcom Edjouma, conform Transfermarkt.

Match Quiz FCSB - Universitatea Craiova

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul FCSB - Universitatea Craiova și câștigă premiile puse în joc!

Ce a avut și ce a pierdut Becali » Fostul atacant de la FCSB, „dublă” în 5 minute la noua echipă
REUȘITE
Oltenii spun că nu joacă, dar Alexandru Mitriță a venit la București
FCSB - CSU CRAIOVA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”