FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CFR CLUJ, DUMINICĂ, 20:45, TELEKOM, DIGI, LOOK, GSP.RO

FCSB - CFR CLUJ. Potop de superlative înainte de FCSB-CFR! Cum arată cele două echipe aliniate de Dan Petrescu și Nicolae Dică

Culio în duel cu Benzar

Articol de , - Publicat sambata, 28 aprilie 2018 22:54

FCSB și CFR Cluj au în componență cei mai buni jucători din Liga 1, iar duminică se vor lupta timp de 90 de minute pentru supremație și titlul de campioană al României.

• FCSB - CFR e duminică, de la 20:45, liveTEXT cu video și foto pe GSP.ro și în direct pe TV Telekom Sport, TV Digi Sport și Look TV.

Ambele formații au în componență jucători cu experiență, cu sute de meciuri în prima ligă, dar și cu trofee în CV. Gazeta vă prezintă astăzi o descriere inedită pentru cei 22 de jucători care ar putea începe partida de pe Arena Națională.

FCSB

• Bălgrădean: Portarul titular din prima ligă cu cele mai multe meciuri pe prima scenă, 218.
  • R. Benzar: Jucătorul de câmp cu cele mai multe minute în campania echipei naționale pentru Campionatul Mondial din 2018: titular și integralist în 9 meciuri, 810 minute.
  • Planici: Cel mai înalt jucător de câmp dintre toți titularii celor două echipe, 1,91 metri.
  • Bălașa: Titular al apărării alături de Planici, Mihai este cel mai bine cotat fundaș central din cele două tabere, conform siteului transfermakt.de. Valoarea lui de piață: 1,5 milioane de euro.
  • Momcilovici: Decisiv în cele mai importante meciuri din actualul sezon. Are 4 goluri în campionatul curent, dintre care două decisive cu Dinamo și Viitorul.
  • Pintilii: Fotbalistul cu cele mai multe selecții în naționala României, 43 de apariții în tricolor. Următorul în top e Hoban, 30. Clujenii trebuie să se teamă pentru că Steaua nu a pierdut niciodată cu CFR cu el pe teren.
  • L. Filip: Cel mai vechi jucător din lot, 6 sezoane fără întrerupere.
  • Man: E singurul jucător care a venit la Steaua direct din Liga a 2-a. Este cel mai bun marcator Under 21 din Liga 1, are 10 goluri marcate.
  • Budescu: Omul în jurul căruia este construită echipa și cel mai bun pasator decisiv activ din Liga 1, contabilizând 49 de assisturi! Este recompensat de către club cu 30.000 de euro lunar, cel mai mare salariu din L1.
  • Fl. Tănase: Jucătorul din prima ligă din România cu cele mai bune cifre în actualul sezon. Are 10 goluri, 5 pase decisive și 5 penalty-uri scoase.
  • Gnohere: Golgeterul roș-albaștrilor din acest sezon competițional are 20 de goluri în 41 de meciuri în toate competițiile în care a evoluat pentru FCSB. Este pe locul 3 în topul atacanților francezi din întreaga lume la numărul de goluri marcate.

CFR CLUJ

• Arlauskis: Deține recordul de minute consecutive fără gol primit în actualul sezon competițional de Liga 1, 631 de minute. A bifat 22 de partide în actualul sezon de campionat și a primit 13 goluri.
  • Cr. Manea: Este fotbalistul din prima ligă din România cu cele mai multe minute jucate în ediția curentă de campionat, 2790. A jucat în 31 de meciuri, în toate integralist.
  • Vinicius: Fundașul golgeter vine din Gruia. Are 5 goluri marcate pentru clujeni, cele mai multe înscrise de un apărător în ediția curentă.
  • Boli: Este prima investiție pe bani făcută de CFR Cluj! Până să vină în Gruia nu plătiseră pentru un jucător sumă de transfer. Au făcut-o atunci, 450.000 de euro pentru Boli de la Viitorul.
  • Camora: Căpitanul echipei, un jucător cu personalitate care a intrat în istoria clubului vișiniu. Mijlocașul de 31 de ani este fotbalistul cu cele mai multe meciuri din istoria CFR-ului în Liga, 204 jocuri.
  • Djokovici: Are peste 140 de meciuri în primele două ligi din Italia, Germania și Franța. În prima ligă din România are 46 de meciuri, 4 goluri marcate.
  • Hoban: Este cel mai în vârstă jucător dintre titulari, 35 de ani. În actualul sezon a bifat 30 de meciuri ca titular, din 32 disputate de clujeni în prima ligă, reușind să înscrie de 3 ori.
  • Culio: Două titluri cu CFR, eroul de pe Olimpico! În actualul sezon a înscris de 7 ori din penalty, fiind golgeterul sezonului la execuțiile de la 11 metri. În cele 136 de meciuri jucate în prima ligă pentru CFR, Culio are 12 goluri și 34 pase decisive.
  • Deac: E pe primul loc în ierarhia paselor decisive în Liga 1, 10 assisturi. În cele 30 de meciuri din actualul sezon are și 5 goluri marcate.
  • Țucudean: Campion cu FCSB la ultimul titlu câștigat de echipa roș-albastră în 2015, e liderul golgeterilor la zi din L1, cu 14 reușite, la fel ca Gnohere. Golul său de anul trecut, atunci când era la Viitorul, a fost decisiv pentru adjudecarea titlului pentru constănțeni.
  • Omrani: Clujenii sunt obligați să forțeze victoria în derby-ul cu CFR Cluj, iar Petrescu îl trimite în "luptă" pe cel mai bun marcator din acțiune din lotul clujenilor, 7 goluri.

Echipele probabile de start

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planic, Bălașa, Momcilovic - Pintilii, Filip - Man, Budescu, Tănase - Gnohere.

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora - Djokovic, Hoban, Culio - Deac, Țucudean, Omrani.