FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CHINDIA 1-0

Ilie Dumitrescu dă de pământ cu hotărârea lui Becali: „N-aș fi făcut niciodată asta!”

Ilie Dumitrescu nu e de acord cu schimbarea pe care FCSB a efectuat-o în minutul 79 al meciului contra Chindiei (1-0), când Alexandru Buziuc, intrat la pauză, a fost înlocuit cu Ante Vukusic.

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 februarie 2021 22:02 / Actualizat sambata, 20 februarie 2021 22:27

Toate detaliile despre meciul FCSB - Chindia 1-0, AICI

Programul și rezultatele etapei #24 din Liga 1

Eu n-aș fi făcut niciodată asta! Și, în general, un antrenor nu gândește așa. Un antrenor nu face o astfel de schimbare. Dar tu când decizi (n.r. - referindu-se la Gigi Becali), faci ce vrei. Oricum, nu înlocuiești după 30 de minute un fotbalist decât atunci când există o problemă fizică. Vă dați seama copilul ăla ce simte acum...”, a declarat Dumitrescu în cadrul emisiunii „Digi Sport Special”.

Gigi Becali l-a umilit pe Buziuc în meciul FCSB - Chindia 1-0

După primele 45 de minute cu Chindia, roș-albaștrii au simțit nevoia unui atacant în plan ofensiv. Astfel, Petrea l-a schimbat pe Oaidă și l-a introdus în teren pe Buziuc. Coman, folosit la început „9 fals” a revenit pe poziția preferată, aceea de extremă stânga. Doar că fotbalistul transferat vara trecută de la Academica Clinceni nu a îmbunătățit cu nimic jocul liderului.

În consecință, în minutul 79, Buziuc a fost înlocuit cu Vukusic. Cel mai probabil la indicația finanțatorului Gigi Becali, același om care a insistat pentru aducerea sa în august 2020. „Buziuc e pariul meu, eu l-am luat”, declara Becali la începutul sezonului actual.

18 partidea bifat Buziuc la FCSB în acest sezon. N-a reușit niciun gol!

FCSB, matematic în play-off

FCSB a câștigat primul joc după 3 înfrângeri la rând fără gol marcat și își asigură matematic prezența în play-off. Se distanțează pentru moment la trei puncte de CFR Cluj, ocupanta locului secund, care are o partida în minus.

De cealaltă parte, Chindia traversează cea mai slabă perioadă din acest sezon. Nu a mai câștigat de 7 etape și a căzut în afara locurilor de play-off, pe 8, cu 29 de puncte.

Clasament Liga 1

Emisiunea GSP Live după FCSB - Chindia 1-0

Citește mai multe știri despre meciul FCSB - Chindia 1-0:

Becali și-a umilit favoritul! Ce s-a întâmplat în timpul meciului FCSB - Chindia

Experiment nereușit! Dragoș Nedelcu, trimis fundaș central, s-a accidentat în minutul 11 al duelului FCSB - Chindia

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”