FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CONCORDIA CHIAJNA 0-1

FCSB - CONCORDIA CHIAJNA 0-1 // FOTO + VIDEO Neputință roș-albastră » FCSB a jucat execrabil și a pierdut pe teren propriu cu Chiajna

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 octombrie 2018 22:56

FCSB a suferit prima înfrângere pe teren propriu din acest campionat, fiind învinsă, la Voluntari, de Concordia Chiajna, scor 0-1.

Roș-albaștrii au făcut de departe cel mai slab meci din acest sezon și nu au șutat nici măcar o dată pe spațiul porții în primele 45 de minute.

Echipa lui Dică a avut două ocazii importante de a înscrie în minutele 54 și 58. Mai întâi, Lucian Filip a lovit bara în urma unei faze fixe, iar Gnohere a fost blocat de Greab 4 minute mai târziu.

Până la urmă, Concordia a dat lovitura în minutul 60, după un contraatac manageriat ca la carte. La 3 minute după ce a fost introdus pe teren, Batin a scăpat singur cu Bălgrădean și a finalizat fără emoții.

Scorul a rămas nemodoficat până la final. FCSB a avut posesie, dar ocaziile au fost sterile, iar defensiva Chiajnei s-a dovedit a fi impenetrabilă.

FCSB rămâne lider după această etapă, cu 21 de puncte, însă CFR Cluj, principala contracandidată la titlu, s-a apropiat la un singur punct.

De partea cealaltă, Concordia rămâne neînvinsă după venirea lui Dorinel Munteanu. Ilfovenii au acumulat 14 puncte, au devansat-o pe Dinamo și au urcat pe 10.

Partida a cosemnat a treia apariție consecutivă pe teren propriu a FCSB-ului la Voluntari. Echipa finanțată de Gigi Becali a părăsit Arena Națională din cauza costurilor mari de închiriere a celui mai mare stadion al țării. Mai puțin de 800 de fani au fost prezenți la stadion.

Vezi și:

FCSB - Concordia Chiajna 0-1
A marcat: Batin '60

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planic, L. Filip, J. Morais - Nedelcu, Moruțan - D. Man, Fl. Tănase, Teixeira - Gnohere
Rezerve: A. Vlad, Fl. Coman, Jakolis, Ovidiu Popescu, R. Rusescu, M. Roman I, Zlatinski
Antrenor: Nicolae Dică

Concordia Chiajna: Greab - G. Matei, Leca, Marc, Bărboianu - Gorobsov, Bucșa - R. Deaconu, P. Ivanovic, R. Grădinaru - Guessan
Rezerve: A. Costache, Panait, Nivaldo, Albu, Cristescu, Bawab, Batin
Antrenor: Dorinel Munteanu

Arbitru: Alexandru Tudor / A1: Ciprian Danșa / A2: Marius Badea / Observator: Eduard Dumitrescu
Stadion: "Anghel Iordănescu", Voluntari