Comentarii (79)
florinviorel
florinviorel  •  08 Iunie 2025, 19:43
Postat de unuldepestrada pe 08 Iunie 2025, 19:20

Perfect. Si totusi ce facem cu Steaua adevarata? Intereseaza pe cineva? Acea echipa a renascut din ura fata de FCSB si marile succese de care se bucura cativa simpatizanti sunt niste verdicte irelevanta in instanta care nu sunt luate in serios de nimeni. Dar din punct de vedere sportiv, ce face CSA? Se face un deceniu in curand si tot in liga a doua?

Bine zis. Stai sa vezi acum, dupa reducerile bugetare cum risca retrogradarea. CSA si- a distrus acel palmares de care face caz. Cine mai vorbeste de palmaresul Ripensiei?

alex_stef22
alex_stef22  •  08 Iunie 2025, 19:43
Postat de sibelius pe 08 Iunie 2025, 18:59

AFC NU era asociată cu C.S.A. Printre membrii fondatori ai AFC erau și generali, dar "pă persoană fizică".

Ok. AFC nu era Asociata cu CSA. Totuși AFC a cesionat niste drepturi de la CSA. Ok, AFC era secția de fotbal a CSA, dependență de CSA pentru nume, marcă, palmares. AFC-ul a fost radiat, dizolvată. CSA a reînființat secția se fotbal iar FCSB a devenit o entitate juridică diferită. Asta spun. Asta arată palmaresul împărțit

rica86
rica86  •  08 Iunie 2025, 19:30
Postat de paiazze pe 08 Iunie 2025, 16:47

Bine, bai, Râcă. Pardon, Rica... Venturiano, nu? Stai linistit, nu te-am injurat. Mai bine mai toarna-ti un sprit si calmeaza-te. Problema e simpla, un bisnitar a profitat de un tontalau sa cumpere un club. Dupa o vreme, niste nostalgici, unii mai comunisti si mai "naivi" decat altii, si-au zis sa faca ei clubul lor, dar profitand de numele unui mare club, aflat acum in proprietatea bisnitarului degraba varsator de agheazma. Si uite asa o sa lupte ei in decizii, iar suporterii in injuraturi pana o sa vina marea decizie si CSA o sa dispara, pentru ca nu produce nimic, nu va putea produce vreodata ceva, mai ales ca toti de acolo au o atitudine de "sa moara si capra vecinului", dar va consuma banu' gros de la buget. Pana atunci, Talpan va continua sa viseze la legi, promovari si "Eu sunt Steaua". Iar ciobanul va ramane cioban.

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

unuldepestrada
unuldepestrada  •  08 Iunie 2025, 19:20
Postat de Catalynn_39 pe 08 Iunie 2025, 17:45

Alea s-au și uitat deja. Ce rămâne de acum înainte e ca FC Fcsb nu e Steaua și ca se fac de râs dacă mai scandează la meciurile lor numele Stelei. Până acum o tot dădeau cu “încă se judeca”, “câștigăm tot la recurs” etc. Site-ul UEFA cade și el curând, deci rămân “fcsbisti de mici” ! :-)))))

Perfect. Si totusi ce facem cu Steaua adevarata? Intereseaza pe cineva? Acea echipa a renascut din ura fata de FCSB si marile succese de care se bucura cativa simpatizanti sunt niste verdicte irelevanta in instanta care nu sunt luate in serios de nimeni. Dar din punct de vedere sportiv, ce face CSA? Se face un deceniu in curand si tot in liga a doua?

mario_san
mario_san  •  08 Iunie 2025, 19:18

Titlul 28....peste 228 de ani! se mint si clamează ce nu au!

Vladutandrei
Vladutandrei  •  08 Iunie 2025, 19:12
Postat de Catalynn_39 pe 08 Iunie 2025, 17:35

Foarte bine, eu te susțin! Ce strigări ai pregătit pt sezonul următor?! Ca eu unul nu am auzit una cu Fcsb, toate sunt cu Steaua … Colegii tăi fcsbisti nu împărtășesc ideile tale?! De ce nu încerci să îi aduci pe drumul corect?! :-)))

Nici CSA din Liga a 2 a,nu este Steaua care a castigat Cupa Campionilor!!Nu exista continuitate la acest club din Liga a 2 a,care sa arate acest lucru.Este atat de limpede asta!

sibelius
sibelius  •  08 Iunie 2025, 18:59
Postat de alex_stef22 pe 08 Iunie 2025, 18:10

Da, asa e legea, interpretabila. "Magistrații au judecat că actuala FCSB a continuat activitatea sportivă a AFC Steaua, care la rândul ei a fost „continuatoarea de drept a istoriei și tradițiilor echipei de fotbal Steaua București”, fără a-i fi preluat însă integral patrimoniul (inclusiv palmaresul)." Asta e bine de reținut. FCSB acontinuat activitatea sportivă A AFC Steaua. Nu a CSA Steaua. Nici nu avea cum deoarece AFC Steaua era asociata cu CSA Steaua. Nu era cazul. Însă AFC Steaua a fost dizolvată, radiata, inclusiv asocierea cu CSA Steaua. FCSB nu este AFC Steaua și nici CSA Steaua. Aici e problema și din acest motiv este palmaresul împărțit. Posibil judecătorii să decidă că palmaresul AFC Steaua, asociația dizolvată este din 1998-moment dizolvare AFC Steaua. Sau sa-l atribuie 2003-20225 echipei FCSB. Dar echipei FCSB că entitate juridică fără legătură cu CSA Steaua. O să aflăm ce ne rezervă viitorul. Asta conteaza, cesionare si perioada de timp, fără a-i fi preluat însă integral patrimoniul (inclusiv palmaresul).

AFC NU era asociată cu C.S.A. Printre membrii fondatori ai AFC erau și generali, dar "pă persoană fizică".

CostelMC
CostelMC  •  08 Iunie 2025, 18:54

Deci cum stăm pana la urma: - de iure, FCSB are dreptul de a juca în liga 1 cu palmaresul din 2003 pana in prezent; - CSA clubul sportiv al armatei are palmaresul istoric, nici o legătură cu formația înființată in 2017, care nu continua nimic, doar seria de penibilitati și jaf din banul public; - de facto, toata lumea sau aproape toată lumea, cu excepția a vreo 2-3 mii de inși, care mai trebuie sa învețe sa scrie - vezi trofeul lui Talpan, colonelul viitor mareșal galactic Talpan si câteva "Legende", care prestează pentru un bănuț ca să nu moară de foame, toți știm ca FCSB =Steaua. Poate cu ocazia restructurarilor bugetare vom scăpa și de asemenea construcții făcute doar sa capuseze banul public, fără nici o legătură cu performanța oricare ar fi ea.

Mizerabilul.domn
Mizerabilul.domn  •  08 Iunie 2025, 18:37

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Mizerabilul.domn
Mizerabilul.domn  •  08 Iunie 2025, 18:35

fcsb este mi ze ri a fotbalului romanesc!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • •••
  • 8
Comentează