FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FC ARGEȘ 4-0

VIDEO + FOTO Pe Argeș spre titlu! FCSB 4X4 e din nou în coasta CFR-ului » Clasamentul ACUM

FCSB a învins-o pe FC Argeș, scor 4-0, în epilogul etapei cu numărul 7 din play-off-ul Ligii 1. Roș-albaștrii obțin astfel a 4-a victorie la rând și depind de propriile rezultate în lupta la titlu. +14   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 02 mai 2022 22:25 / Actualizat marti, 03 mai 2022 01:20

FCSB - FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, din nou la două puncte de CFR Cluj

FCSB a început ca din tun, iar Florin Tănase lovea transversala în minutul 2. Apoi, a intrat în scenă Miguel. Gafeurul de serviciu din apărarea Argeșului l-a faultat în careu pe Olaru, penalty și încă un gol în dreptul „decarului” gazdelor (8).

MM Stoica, explozie de bucurie la FCSB - FC Argeș! Cum l-au surprins camerele TV
FCSB - FC ARGEȘ

Trupa lui Prepeliță n-a combătut. S-a apropiat rareori de poarta lui Târnovanu, chiar dacă a fost invitată în două rânduri de ezitările goalkeeperului în roș-albastru.

La pauză a fost 2-0. Coman a făcut ce-a vrut în careu, Olaru i-a „furat” mingea și l-a învins la colțul lung pe Micle (34).

+10 FOTO

Fără adversar, practic, și în partea secundă, FCSB și-a îmbunătățit golaverajul. Mai întâi, prin Iulian Cristea, în urma unui corner executat de Tănase (65). Olaru, trasor de la 25 de metri, a închis tabela în minutul 83.

Așadar, victorie FCSB, care se apropie din nou la două puncte de liderul CFR Cluj, cu 3 runde înainte de finalul play-off-ului.

72 de goluriau marcat FCSB și CSU Craiova în actuala stagiune. Urmează meciul direct de pe „Oblemenco”

11.457 de faniau asistat la meciul dintre FCSB și FC Argeș

FINAL. FCSB - FC Argeș 4-0

FCSB - FC Argeș, echipe de start:

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic - Olaru, Șut, Edjouma - Coman, Tănase, Oct. Popescu
Rezerve: Vlad, Dumiter, Stoica, Oaidă, Musi, Mamut, Vinicius, Cordea
Absenți: Panțâru, C. Achim, V. Crețu (accidentați)
Antrenor: Anton Petrea

FC Argeș: Micle - Dobrosavlevici, Turda, Joao Miguel, Latovlevici - Meza Colli, Raynov - Diogo Viana, Șerban, Dumitrașcu - Said
Rezerve: Croitoru, Ganea, Tănase, Mușat, Ișfan, Arias, Palic, Honciu
Absent: Cristi Dumitru (fără drept de joc)
Antrenor: Andrei Prepeliță

Stadion: Arena Națională, București
Arbitru: Ionuț Coza / Asistenți: Sebastian Gheorghe, Radu Ghinguleac

Gică Hagi, iritat după eșecul cu CFR Cluj: „Voi nu înțelegeți?! N-am cum să fiu favorit”

Moment de sinceritate al lui Dan Petrescu: „Am greșit, e vina mea în totalitate! Le-am spus asta și jucătorilor”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”