FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - GAZ METAN 2-2

FCSB - GAZ METAN. Florin Tănase, eliminat în 60 de secunde, OUT cu Dinamo! » Decizii corecte? Verdictul lui Cristi Balaj

Sursă foto: capturi TV Telekom Sport +5   FOTO
Sursă foto: capturi TV Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 iunie 2020 21:49 / Actualizat duminica, 21 iunie 2020 21:59

Florin Tănase (25 de ani, mijlocaș ofensiv) a cerut penalty în repriza a doua a meciului FCSB - Gaz Metan Mediaș 2-2, după un duel cu Gabriel de Moura (32, fundaș dreapta) în careu.

În minutul 75, la 1-1, Tănase a căzut în careu și a solicitat lovitură de la 11 metri. Centralul Chivulete a decis însă că „decarul” roș-albaștrilor a simulat și i-a acordat cartonașul galben.

Din imagini nu se observă un contact evident între cei doi, astfel că nu există circumstanțe pentru acordarea unui penalty, iar decizia arbitrului pare corectă.

+1 FOTO

„Simulare! Decizie corectă!”, a fost prima reacție a fostului arbitru internațional Cristi Balaj.

Un minut mai târziu, Florin Tănase a primit al doilea cartonaș galben și a fost trimis la cabine, după un fault indiscutabil în atac.

Astfel, Florin Tănase va lipsi din partida tur cu Dinamo din semifinalele Cupei României (joi, 25 iunie, ora 20:00).

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”