FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Ce notă a luat Octavian Popescu după ce a salvat-o pe FCSB » Un fotbalist roș-albastru, cel mai slab de pe teren

Octavian Popescu // FOTO: Cristi Preda +20   FOTO
Octavian Popescu // FOTO: Cristi Preda

Articol de GSP - Publicat luni, 09 august 2021 08:39 / Actualizat luni, 09 august 2021 08:49

FCSB a câștigat greu meciul cu Gaz Metan (2-1), grație lui Octavian Popescu, care a marcat un supergol.

Extrema de 18 a început ca rezervă partida de pe Arena Națională, dar a intrat pe gazon în minutul 72 și a decis partida după 7 minute, cu un gol venit la capătul unei faze superbe.

Octavian Popescu, cel mai bun de la FCSB

Preferatul patronului Gigi Becali a fost cel mai bun jucător al meciului și a primit nota 8 din partea Gazetei Sporturilor, cea mai mare a partidei

La polul opus s-a aflat Olimpiu Moruțan, care a avut o prestație slabă. Pentru cele 45 de minute jucate a luat 4, cea mai mică notă a meciului.

De la FCSB au ma dezamăgit și Alexandru Crețu, Olaru, Ovidiu Popescu, Haruț, Mamut și Florinel Coman, aceștia fiind notați cu 5.

Dinu Todoran, antrenorul de la FCSB, și Mihai Teja, tehnicianul lui Gaz Metan, au fost notați amândoi cu 6.

Octavian Popescu, după FCSB - Gaz Metan: „Sunt foarte fericit”

„Sunt foarte fericit că am reușit să îmi ajut echipa, cu toate că am intrat în minutul 70. Am fost stresat, poate pentru că au fost așteptări mari de la mine, dar sunt fericit că am reușit să marchez. Mă bucur că am făcut suporterii fericiți, așteptăm acum meciul cu Rapid.

Am prins mai multă încredere, după ce am stat stresat săptămânile astea că nu-mi mai mergea jocul. La meciul cu Rapid îmi doresc să văd cât mai mulți suporteri de-ai noștri, o atmosferă foarte frumoasă și să câștigăm”, a declarat Popescu la Look Sport.

Faza golului a fost analizată și de Mihai Teja, antrenorul lui Gaz Metan: „Acum am revăzut-o. Octavian Popescu trece pe lângă 9 jucători, noi suntem 9 și Popescu trece prin toți. E un copil cu calitate extraordinară!”.

+16 FOTO

VIDEO Valentin Crețu, declarații după victoria cu Gaz Metan: „N-am întâlnit o echipă dificilă, ne-au prins pe noi într-o perioadă slabă”