FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

MM Stoica anunță un transfer iminent la FCSB: „E o urgență” + „Îi mulțumesc lui Vali Argăseală pentru tot ce a făcut!”

Vali Argăseală, lăudat pentru felul în care a gestionat legitimarea lui Boutoutaou
Vali Argăseală, lăudat pentru felul în care a gestionat legitimarea lui Boutoutaou

Articol de - Publicat sambata, 18 iulie 2026 21:51 / Actualizat sambata, 18 iulie 2026 21:58

Mihai Stoica, 61 de ani, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, a oferit noutăți despre planurile din mercato, dezvăluind că există negocieri avansate cu un fundaș central. De asemenea, nou-venitul Aymen Boutoutaou a fost înregistrat la timp pentru a putea juca joi, cu FK Auda din Letonia în Conference League.

FCSB a rezolvat 3 transferuri în acest mercato, sub comanda lui Marius Baciu ajungând aripa dreapta Aymen Boutoutaou, fundașul dreapta Ronny Labonne și mijlocașul central Eddy Ghanore, iar în efectivul roș-albastru urmează să fie înregimentați și alți fotbaliști.

Mihai Stoica anunță un transfer iminent la FCSB: „Fundaș central cu experiență, străin”

„Suntem în negocieri acum cu un fundaș central. În privința lui Mihai Popescu, profesorul Mariani, la care a făcut operația, susține că nu trebuie altă intervenție, ci că în câteva zile, cu o infiltrație și un consult clinic făcut în clinica lui, la Roma, crede că poate juca în continuare.

Sunt păreri diferite. Sper din toată inima să fie bine, dar noi oricum mai avem nevoie de un fundaș central. Siyabonga Ngezana va veni în septembrie, dar nu știm exact când. Nici nu știi cum va veni. Forma sportivă nu se recapătă așa de ușor.

Suntem în discuții, cred că suntem destul de aproape cu un fundaș central cu experiență. Tot străin. Nu avem niciun jucător român pe listă. În orice caz, filiera franceză sper să funcționeze. Toți sunt jucători buni, unii chiar remarcabili.

Mai vine sigur un fundaș central, va mai veni 100% un atacant, o dublură la Daniel Bîrligea. Dar acolo trebuie să fim pregătiți ca «backup» (n.r. - variantă de rezervă), prioritatea numărul 1 rămâne Denis Drăguș.

Și mai e posibil, am înaintat o ofertă pentru alt atacant lateral, dar a fost respinsă. Urmează să înaintăm alta, o să vedem. Nu este o urgență acum. Urgențele sunt fundașul central și atacantul”, a dezvăluit MM la PrimaSport.

Aymen Boutoutaou, înregistrat în timp record: poate juca cu Auda

În plus, oficialul de la FCSB a dezvăluit cum au reușit înregistrarea în timp record a nou-venitului Aymen Boutoutaou, astfel încât acesta să fie apt de joc împotriva letonilor de la FK Auda, în turul 2 preliminar din Conference League.

„Pentru meciul de joi, Ofri Arad va fi 100%, e posibil să fie și Eddy Gnahore, dar nu știu în ce procent.

Vreau să-i mulțumesc public lui Valeriu Argăseală pentru ce a putut să facă ieri, pentru că la 18:30 a ieșit Aymen din RMN, iar la 18:41 medicul nostru, Flavian Arămitu, mi-a spus că este OK. Îi spusesem: «Te rog frumos să-mi spui că e OK, să nu-mi spui că sunt probleme, nu vreau să știu nimic».

De la ora 18:41, trebuia ca noi să semnăm toate documentele cu Sochaux, Sochaux să fie de acord, să introducem [documentele] în [platforma] Football Connect, să cerem ITC-ul, cartea verde, care să și vină, pentru că ieri a fost ultima zi, până la 23:59, în care să obținem drept de joc pentru el în turul 2 din Conference League.

Putem adăuga până cu 24 de ore înainte de primul meci, dar noi vrem să adăugăm altul, fundașul central”, a afirmat Mihai Stoica.

Citește și:
S-a stabilit unde se joacă Dinamo - FCSB » Ce pregătește clubul gazdă
Superliga
S-a stabilit unde se joacă Dinamo - FCSB » Ce pregătește clubul gazdă
Emil Săndoi, „Eugen” de la Securitate: „Știe ce are de făcut la lot” + Ce a scris despre Gică Popescu „Petrescu” și conexiunile incredibile cu dosarul de agent al „Baciului”
Superliga
Emil Săndoi, „Eugen” de la Securitate: „Știe ce are de făcut la lot” + Ce a scris despre Gică Popescu „Petrescu” și conexiunile incredibile cu dosarul de agent al „Baciului”
Jucătorul de la FCSB a apărut în Giulești și s-a îmbrățișat cu patroana milionară, la meciul de Champions League
Liga Campionilor
Jucătorul de la FCSB a apărut în Giulești și s-a îmbrățișat cu patroana milionară, la meciul de Champions League
Milionarul român, „colac de salvare” pentru clubul din Superliga » A pus 320 de milioane de euro pe masă pentru o afacere istorică
Superliga
Milionarul român, „colac de salvare” pentru clubul din Superliga » A pus 320 de milioane de euro pe masă pentru o afacere istorică
EXCLUSIV Mesaj Jumbo către România după scăderea afacerilor
Profit.ro
EXCLUSIV Mesaj Jumbo către România după scăderea afacerilor
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Rusoaica Maria Sharapova, imagini needitate din vacanță! A ales destinația favorită a românilor

David Popovici, intervievat de un mare rival și amic: „Ar fi egoist să încerc să-mi scriu numele în istorie și atât. Vreau să fiu mai mult”


Comentarii (8)
parpalache
parpalache  •  19 Iulie 2026, 08:40

Arte Liga și FRF in buzunar!

Al.Bundy
Al.Bundy  •  19 Iulie 2026, 06:49

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

mafa
mafa  •  19 Iulie 2026, 04:27

Administratorul șef sa șmecherit în "facultate", nu se mai omoară decât să mănânce.

Vezi toate comentariile (8)
Comentează