FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - RAPID 1-5

VIDEO + FOTO Rușine istorică pe Arena Națională » FCSB, umilită de rivala Rapid! Giuleștenii au egalat un record fabulos

Articol de , - Publicat sambata, 27 mai 2023 22:28 / Actualizat sambata, 27 mai 2023 23:31

Rapid a învins-o pe FCSB, scor 5-1, în ultima etapă a play-off-ului Superligii. Giuleștenii au egalat cea mai clară victorie din istoria derby-ului în campionat.

Un derby rămâne un derby indiferent de momentul sezonului și de miză. Chiar dacă vacanța bate la ușă, Rapid și FCSB au etapat două formula apropiate de cele standard, cu doar câteva „plombe”. Și asistența a fost una mai mult decât decentă, 19.247 de spectatori.

Galeria Rapidului, ironii în lanț la adresa FCSB: „Sunteți tari, sunteți beton, campionii de carton!” / „V-am adus, cărat în brațe, titlul vostru 27” + răspuns discriminatoriu
FCSB - Rapid

Rapid, repriză de vis în derby-ul cu FCSB

Disputa a început cu ironiile galeriei oaspete și cu răspunsul rasist al ultrașilor din Peluza Nord. Pe gazon, desfășurarea a fost neverosimilă. Giuleștenii au lovit de 3 ori în prima repriză, prin Luckassen și Iacob, de două ori, oameni mai degrabă de plan secund pentru Mutu în acest sezon.

Replica gazdelor? Inexistentă! Galeria a fost singura cu chef de viață. A întrerupt meciul din cauza torțelor, a sfidat anunțul organizatorilor și a continuat scandările rasiste.

+16 FOTO

Tavi Popescu, înger și demon în FCSB - Rapid

La pauză, Gigi Becali a efectuat patru schimbări. FCSB a avut o tresărire, Octavian Popescu a redus din handicap cu un șut frumos. Tot el i-a îngropat pe vicecampioni, eliminat în minutul 63, din cauza unui gest violent.

Funsho, „victima” lui Tavi, a marcat o „dublă” în ultima jumătate de oră și a stabilit un rezultat istoric. Rapid și-a egalat cea mai clară victorie obținută vreodată în fața marii rivale. Mai câștigase cu 5-1 în vechiul Giulești, pe 18 aprilie 2010. Săpunaru se afla și atunci pe teren!

FINAL. FCSB - Rapid 1-5

• Au marcat: Oct. Popescu 58 / Luckassen 7, Iacob 17, 26, Funsho 68, 79
  • Click AICI pentru statistici
  • Video cu cele mai importante faze
  • 19.247 de spectatori asistă la meci, număr oficial
  • Rapid egalează cea mai clară victorie din istorie în meciurile cu FCSB, un 5-1 administrat pe 18 aprilie 2010, în vechiul Giulești.
  • În minutul 39, Sebastian Colțescu a chemati cei doi căpitani la discuții. De la stație a fost lansat un avertisment cu privire la scandările rasiste venite din Peluza Nord, dar fără rezultat.
  • În minutul 35, partida a fost întreruptă din cauza torțelor aruncate de fanii gazdelor.

FCSB - Rapid, echipe de start

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Haruț, Radunovic - Olaru, Ad. Șut, Radaslavescu - Miculescu, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Oct. Popescu, Omrani, Sorescu, Ov. Popescu, Nikolov, D. Popa, Cordea
Antrenor: Elias Charalambous

FCSB  - Rapid în etapa a 10-a, Play-off Superliga (foto: Raed Krishan/GSP)
+45 FOTO

Rapid: Drăghia - Onea, Săpunaru, P. Iacob, Fl. Ștefan - Kait, Al. Albu, Papeau - Pănoiu, Lukassen, Bamgboye
Rezerve: G. Ungureanu - Dr. Grigore, J. Morais, Crivac, Sefer, Ignat, Al. Stan, V. Costache
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: Arena Națională, București
Arbitru: Sebastian Colțescu / Asistenți: Daniel Mitruți și Bogdan Gheorghe / Arbitru VAR: Horia Mladinovici, Arbitru AVAR: Imre-Laszlo Bucsi

Spectatorii părăsesc Arena Națională din minutul 70

Octavian Popescu, eliminat în minutul 63

La 5 minute de la golul marcat, Octavian Popescu (20 de ani) l-a lovit pe Funsho Bamgboye (24 de ani) în genunchi, fără minge, și a văzut direct cartonașul roșu.

Gigi Becali, 4 schimbări la pauză

Lui Gigi Becali nu i-a convenit desfășurarea primei reprize și a ordonat nu mai puțin de 4 schimbări. Omrani, Ovidiu Popescu, Octavian Popescu și Valentin Crețu au fost introduși. Au ieșit Miculescu, Radaslavescu, Pantea și Dawa.

În minutul 39, Sebastian Colțescu i-a chemat pe Olaru și pe Săpunaru

Jocul este oprit în continuare din cauza fumului. „Centralul” Sebastian Colțescu i-a chemat pe căpitanii Darius Olaru și Cristian Săpunaru, apoi a făcut semn că de la stație va fi transmis un mesaj.

Crainicul arenei a transmis un avertisment cu privire la scandările xenofobe și rasiste ale galeriei gazdelor. La câteva secunde distanță, din Peluza Nord s-a auzit: „Suspendați-ne, urâm ciorile”.

Partida a fost reluată în minutul 42.

Joc întrerupt în minutul 34: torțe aruncate de galeria celor de la FCSB

În minutul 34, timp de peste 100 de secunde, Sebastian Colțescu a fost nevoit să oprească meciul. De vină au fost torțele aruncate pe gazon de galeria gazdelor.

Imediat după ce mingea a fost repusă în joc, ultrașii au recidivat, iar jocul a fost din nou oprit.

FCSB, în genunchi

FCSB a încasat nu mai puțin de 6 goluri în ultimele 58 de minute de joc, finalul partidei de la Ovidiu și debutul înfruntării cu Rapid.

+45 FOTO

Rapidiștii au pregătit o scenografie ironică la adresa titlului pierdut de FCSB runda trecută, după eșecul 2-3 cu Farul: „V-am adus, cărat în brațe, titlul vostru 27”.

„V-am adus, cărat în brațe, titlul vostru 27”

UPDATE 20:20 / Aproximativ 14.000 de spectatori pe Arena Națională

Miza inexistentă a meciului a ținut fanii departe de Arena Națională. Cu 10 minute înaintea startului partidei, aproximativ 14.000 de spectatori sunt prezenți pe stadion. Printre ei se numără și peste 2.000 de rapidiști.

Și în Peluza Nord a celor de la FCSB avem o prezență numeroasă. Galeria gazdelor a apelat la scandări reprobabile, rasiste, înaintea partidei.

UPDATE 20:10 / Vasile Dâncu, la FCSB - Rapid

Vasile Dâncu, parlamentarul care a încercat să faciliteze promovarea Stelei în Liga 1, și-a făcut apariția la Arena Națională.

UPDATE 19:50 / Edi Iordănescu, prezent la meci

Selecționerul Edi Iordănescu și-a făcut apariția la Arena Națională.