FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA

FCU Craiova, învinsă în Austria de echipa pe care a reclamat-o la FIFA

Kisvarda - FCU Craiova // foto: Facebook @ Kisvarda

Articol de GSP - Publicat luni, 04 iulie 2022 20:59 / Actualizat luni, 04 iulie 2022 21:04

FCU Craiova a fost învinsă de Kisvarda, vicecampioana Ungariei, într-un meci amical disputat în cantonamentul din Austria, scor 1-2.

Echipa antrenată de Marius Croitoru a încheiat cu stângul stagiul de pregătire din Austria.

Oltenii au fost învinși de Kisvarda, locul 2 în Ungaria sezonul trecut. Maghiarii au condus la pauză prin golul lui Makowski din minutul 33, FCU a egalat prin Compagno (minutul 70), dar Kisvarda a mai lovit o dată, din penalty, prin Camaj (minutul 85).

Simona Halep, surprinsă de reporter după victoria cu Badosa: „Da? Nu m-am gândit la acest lucru!”
Wimbledon

FCU Craiova, o singură victorie în cele 4 meciuri jucate în Austria

A fost al patrulea amical al celor de la FCU în cantonamentul din Austria. Echipa pregătită de Marius Croitoru a obținut o singură victorie, 1-0 cu Admira Wacker, și a mai fost învinsă de AEK Larnaca, 1-2. Celălalt meci s-a încheiat la egalitate, 3-3 cu Kapfenberger SV.

Echipa de start a Craiovei cu Kisvarda: R. Popa - Enache, Duarte, Huyghebaert, Van Durmen, Achim, Asamoah, Sidibe, Marquet, Baeten, Compagno

Kisvarda este tocmai echipa pe care FCU a reclamat-o la FIFA, reclamând că i-a furat un jucător, pe Dominik Kovavic.

FCU Craiova i-a reclamat pe cei de la Kisvarda la FIFA

FCU s-a plâns de un comportament „neregulamentar și lipsit de fair-play al clubului maghiar Kisvarda”, care l-a prezentat pe Kovacic ca nou jucător, deși stoperul croat ar mai fi avut contract valabil cu FCU până în vara lui 2024.

Varianta maghiarilor este că fotbalistul „a sosit în Austria și a semnat cu formația noastră, după ce contractul său cu FCU Craiova a expirat în ultima zi a lunii trecute”.

Mai multe știri din Liga 1:

Acord! Constantin Budescu semnează cu echipa din Liga 1 de îndată ce va începe alergările

Petrolul a mai făcut un transfer » Un fost jucător de la Dinamo a sosit la Ploiești