FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - GAZ METAN

FOTO Două controverse la aceeași fază » Decizii la limită în FCU Craiova - Gaz Metan

În minutul doi al meciului dintre FCU Craiova și Gaz Metan, oltenii au solicitat o lovitură de la 11 metri.

Articol de GSP - Publicat vineri, 22 octombrie 2021 19:29 / Actualizat vineri, 22 octombrie 2021 19:30

În minutul doi al meciului dintre FCU Craiova și Gaz Metan, oltenii au solicitat o lovitură de la 11 metri. Partida s-a încheiat cu victoria alb-albaștrilor, 2-0.

Dominik Kovacic a trimis o minge lungă, din propria jumătate, până la William Baeten

Belgianul gazdelor a dat mingea pe lângă portarul advers Octavian Vâlceanu, apoi a căzut solicitând penalty.

FCU Craiova - Gaz Metan. Două decizii controversate în minutul doi

Pe reluările TV s-a văzut că Vâlceanu îl „ciupește” pe Baeten, însă „centralul” Horia Mladinovici a lăsat jocul să continue.

Două controverse la aceeași fază » Decizii la limită în FCU Craiova - Gaz Metan

În momentul pasei lui Kovacic, Baeten se afla într-o poziție suspectă de ofsaid. Din modul în care sunt trasate liniile gazonului din Bănie, poziția belgianului pare totuși neregulamentară.

FCU Craiova a mai cerut un penalty

În prelungiri, când oltenii conduceau deja cu 1-0, FCU Craiova a mai solicitat un penalty. De această dată, în urma unui duel între Vlad Pop și Roberto Romeo. Arbitrul a considerat că Pop a căutat să cadă și nu a indicat punctul cu var.

FCU Craiova - Gaz Metan: echipele de start

FCU CRAIOVA: R. Popa - Huyghebaert, Kovacic, Gajic, Bușu - Asamoah, Van Durmen - Sidibe, Baeten, Ondaan - C. Bălan
REZERVE: Mogoșanu, Miuțescu, Paramatti, Achim, Pop, Blidar, Marquet, Raicea
ANTRENOR: Flavius Stoican

GAZ METAN: Vâlceanu - Izata, Matricardi, Yuri, Trif - Alceus, Junior - Șteau, Deaconu, Grădinaru - Sarr
REZERVE: Buzbuchi, Velisar, Horj, Filip, Romeo, Gașpar, Morar, Chamed, Irobiso
ANTRENOR: Ilie Poenaru

Arena: „Stadion de Fotbal pentru municipiul Craiova”
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Vişan Florian Alexandru (Galaţi)

Citește mai multe știri din Liga 1:

Mihai Iosif, înaintea derby-ului Dinamo - Rapid: „Nu o să uit niciodată ce strigau fanii lor” + „Ești vânat, dar eu nu-s iepuraș”

LPF a acceptat amânarea meciului Farul - FCSB: „Clubul dispune doar de 12 jucători” + când se va juca partida