FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - SEPSI 2-1

VIDEO S-a întrerupt seria neagră » FCU Craiova o bate pe Sepsi în prelungiri și obține primul succes în Superliga după aproape 3 luni

Articol de , - Publicat luni, 27 noiembrie 2023 19:38 / Actualizat luni, 27 noiembrie 2023 19:53

FCU Craiova s-a impus în fața lui Sepsi, scor 2-1, în penultimul meci al etapei cu numărul 17 din Superliga.

Programul complet din Liga 1

Șoc în Superliga » Antrenorul unei echipe care țintește play-off-ul vrea să demisioneze + reacția conducerii
ANTRENOR

FCU Craiova, victorie în fața lui Sepsi în Superliga

Gazdele au deschis scorul în minutul 10, prin atacantul Vladislav Blănuță. Aurelian Chițu și Yassine Bahassa au combinat în banda stângă. Cel mai bun marcator al echipei, Chițu, a centrat în fața porții, iar Blănuță a scăpat de marcajul lui Branislav Ninaj și a tras la poartă. Roland Niczuly a respins însă în față, iar Blănuță, atent, pe fază, a finalizat din 5 metri.

Covăsnenii au reușit să egaleze în minutul 31, prin Cosmin Matei. Pavol Safranko l-a lansat excelent pe fostul mijlocaș de la Dinamo în spatele apărării adverse, iar Matei a trimis un șut puternic, respins cu greu de Ionuț Gurău. Doar că mingea a ajuns tot la picioarele lui Cosmin Matei, care a trimis balonul în vinclu și a restabilit egalitatea.

FCU Craiova a revenit în forță de la cabine. La numai 5 minute de la reluarea jocului, oltenii au ratat o ocazie prin golgheterul Aurelian Chițu. În urma unei faze fixe, mingea a ajuns la Matheus Mascarenhas, fundașul stânga al gazdelor, care a trimis o pasă lungă în careu.

Rămas în suprafața de joc adversă, stoperul Leo Lacroix a deviat decisiv la Chițu, doar că atacantul lui FCU a finalizat dezastruos, peste poartă, din numai 6 metri.

Vladislav Blănuță a lovit de două ori bara în FCU Craiova - Sepsi

Elevii lui Giovanni Costantino nu au redus din turație și au lovit bara de două ori în numai 3 minute, prin același Vladislav Blănuță. Matheus Mascarenhas a încercat aceeași idee. A trimis o minge lungă în interiorul careului lui Sepsi, care a fost deviată de către Aurelian Chițu

Vladislav Blănuță a preluat balonul cu stângul, l-a driblat scurt pe Branislav Ninaj, dar șutul lui a lovit stâlpul stâng al porții lui Niczuly (69). Trei minute mai târziu, moldoveanul naturalizat a reluat din plonjon o centrare plecată din banda dreaptă, de la Andrea Padula. Mingea a lovit același stâlp din stânga al porții.

FCU Craiova a dat lovitura în minutul 90+2, prin elvețianul Leo Lacroix. Aurelian Chițu a trecut în banda stângă de Vitalie Damașcan și a centrat. Lacroix, aflat singur în careul mic, l-a învins peRoland Niczulycu o lovitură de cap.

Este prima victorie a lui FCU Craiova în campionat după aproape 3 luni. Ultimul succes venise pe 15 septembrie, 1-0 pe Arena Națională contra lui Dinamo

De asemenea, este prima victorie a lui Giovanni Costantino pe banca oltenilor. Italianul mai câștigase doar în Cupă, 1-0 în deplasare cu Zalău.

Note GSP după FCU Craiova - Sepsi

• FC U Craiova 1948: Gurău 6 - Padula 6, Compagnucci 6, Lacroix 7, Mascarenhas 6 - Vl. Achim 6 (cp / 75 Dr. Albu 6), Van Durmen 6 - Baeten 6 (63 Bauza 5), A. Chiţu 7, Bahassa 6 (74 Sidibe 5) - Blănuţă 7.
    Antrenor: Giovanni Costantino - 7.
  • Sepsi OSK Sf. Gheorghe: Niczuly (cp) 6 - Ciobotariu 5, M. Bălaşa 5, Ninaj 4, Oteliţă 6 - Alimi 6 (77 Rodriguez), I. Gheorghe 6 (77 N. Păun) - Ştefănescu 5 (83 Varga), Matei 7, Aganovic 5 (63 Damaşcan 5) - Safranko 4 (77 Rondon).
    Antrenor: Liviu Ciobotariu - 5.
  • Cartonaşe galbene: Mascarenhas (54), Bahassa (79 - pe bancă) / Aganovic (21).
  • Arbitru: Rareş George Vidican - 7. Asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe - 7, Andrei Constantinescu - 7.

Final: FCU Craiova - Sepsi 2-1

FCU Craiova - Sepsi, echipele de start

FCU Craiova: Gurău - Padula, Campagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Achim, Van Durmen - Baeten, Chițu, Bahassa - Blănuță
Rezerve: Mogoșanu, Henriques, Albu, Pop, Buta, Blidar, Sidibe, Bauza, J. Ibrahim
Antrenor: Giovanni Costantino

Sepsi: Niczuly - Oteliță, Bălașa, Ninaj, Ciobotariu - Alimi, I. Gheorghe - Aganovic, C. Matei, Ștefănescu - Safranko
Rezerve: Moldovan, Oroiana, Kecskes, Păun, Rodriguez, Kallaku, Varga, Damașcan, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Complex Sportiv Craiova”
Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare)
Asistenți: Sebastian Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu (București)
Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureş) / Asistent VAR: Alexandru Vişan (Galaţi)

Burcă a schimbat macazul înainte de Dinamo - FCSB: „A venit timpul să pun presiune, lumea nu mai are răbdare”

Ciprian Marica susține că a fost șantajat cu celebra filmare în prosop: „Am fost sunat și mi s-a propus să cumpăr. Am zis: «Dă-o!»”

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping