FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA

De ce Filipe Coelho n-a plecat la Pafos și a rămas la Craiova: „L-am întrebat dacă vrea să-și ia o casă acolo”

Articol de - Publicat luni, 09 februarie 2026 16:28 / Actualizat luni, 09 februarie 2026 16:28

Filipe Coelho, 45 de ani, a rămas la Craiova pentru a continua lupta la titlu și a pierdut oportunitatea în ianuarie 2026 de a merge la Pafos, echipa cipriotă ce a lăsat o impresie pozitivă în grupa XXL de Champions League. Iată detaliile!

Universitatea Craiova trage în acest campionat la titlu, iar patronul Mihai Rotaru nu concepe să piardă această oportunitate. Portughezul Filipe Coelho, 45 de ani, a preluat conducerea echipei după despărțirea de Mirel Rădoi.

La începutul lui 2026, lusitanul a fost în atenția celor de la Pafos, locul 3 în Cipru, formație ce-a impresionat în primul său sezon petrecut la "masa bogaților" în grupa Champions League.

Mario Felgueiras a glumit cu Filipe Coelho când a apărut interesul lui Pafos: „L-am întrebat dacă vrea să-și ia o casă acolo"

În cadrul unor interviuri oferite la prestigioasa A Bola, directorul sportiv Mario Felgueiras și antrenorul Filipe Coelho au vorbit despre discuțiile apărute cu oficialii echipei din Țara Afroditei și de ce nu s-a materializat "transferul".

„Primul lucru pe care l-am întrebat (pe antrenor) a fost dacă vrea să meargă în Cipru doar pentru a-și cumpăra o casă, pentru că este într-o zonă bună pentru a avea case. Acum, lăsând glumele deoparte pentru o clipă, desigur că este întotdeauna bine ca atât antrenorul nostru, cât și jucătorii noștri, să devină interesați pentru cluburi care sunt în prezent în competiții superioare, deoarece în acest caz Pafos este în Liga Campionilor.

Cu toate acestea, antrenorul a fost foarte clar în a spune că va pleca de aici doar dacă va fi la cererea conducerii", a explicat Mario Felgueiras pentru sursa citată.

Filipe Coelho despre Craiova și Pafos: „Sunt doar două moduri în care pot pleca de la Universitatea"

La rândul său, tehnicianul lusitan a explicat care este situația sa la Universitatea Craiova și cum a reacționat la interesul manifestat de Pafos.

„Sunt doar două moduri în care pot pleca de aici, de la Craiova: una este să-mi termin contractul, cealaltă este ca angajatorul să decidă că ar trebui să plec. Ăsta e felul meu de a fi în fotbal. Îmi place să fiu așa, îmi place să îndeplinesc lucrurile pe care mi le-am propus. Și, prin urmare, evident, acel angajament, și oamenii de aici știu asta, va fi din partea mea, din partea mea, până la sfârșitul contractului meu, întotdeauna.

În ceea ce privește abordările, sau știrile, sau ceea ce spun despre alte cluburi care s-ar putea întâmpla... Pentru mine, sincer, nu este foarte important. Concentrarea mea este în întregime aici pe care va fi drumul nostru și pe aceste următoarele patru luni", a comentat și Filipe Coelho.

Mai presus de toate, ne-am dorit un antrenor, pe Felipe Coelho, care să vină la Craiova înțelegând că este un club cu o infrastructură foarte bună, cu care să lucreze și care să vină cu soluții, nu cu probleme
Mario Felgueiras, director sportiv Universitatea Craiova

Citește și:
E gata! Zeljko Kopic, acord cu noul club
Campionate
E gata! Zeljko Kopic, acord cu noul club
Cristi Chivu are o nouă susținătoare înfocată » Nu se oprește din postat fotografii: „Milano, suntem pregătiți!”
Campionate
Cristi Chivu are o nouă susținătoare înfocată » Nu se oprește din postat fotografii: „Milano, suntem pregătiți!”
Mutare-șoc în Liga 2! Daniel Oprița rupe contractul cu Steaua și semnează cu noua echipă!
Liga 2
Mutare-șoc în Liga 2! Daniel Oprița rupe contractul cu Steaua și semnează cu noua echipă!
Artista faimoasă din România a cântat imnul echipei la meciul din Superligă: „Am avut emoții uriașe!”
Superliga
Artista faimoasă din România a cântat imnul echipei la meciul din Superligă: „Am avut emoții uriașe!”
EXCLUSIV ULTIMA ORĂ Controale ANAF la 800 de firme de pe platforme ridesharing. Sute de milioane de lei neplătite la buget, în principal contribuții la pensie și sănătate, TVA, dar și alte taxe și impozite
Profit.ro
EXCLUSIV ULTIMA ORĂ Controale ANAF la 800 de firme de pe platforme ridesharing. Sute de milioane de lei neplătite la buget, în principal contribuții la pensie și sănătate, TVA, dar și alte taxe și impozite
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

ȘOCANT! Ce s-a ales de vila de 2 milioane de euro a lui Vasile Turcu, în 9 ani de la decesul fostului acționar de la Dinamo

Imaginile weekendului: un potop de fani copleșește un munte pentru un campion mondial al Franței!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează