INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  FLORA TALLINN - FARUL 0-2 (0-5 LA GENERAL)

VIDEO Flora Tallinn - Farul 0-2 » Trupa lui Gică Hagi e în play-off-ul Conference League! Rivaldinho și „magicianul” Budescu au rezolvat meciul

Articol de - Publicat miercuri, 16 august 2023 20:50 / Actualizat miercuri, 16 august 2023 22:04

Farul s-a calificat în play-off-ul Conference League. După 3-0 în tur, campioana României a rezolvat calificarea în primele 20 de minute, câștigând cu 2-0 în Estonia

• Farul o va întâlni în play-off-ul Conference League, ultimul tur înainte de faza grupelor, pe pierzătoarea dintre Qarabag și HJK Helsinki, 2-1 în manșa tur.
  • Meciurile din play-off vor avea loc pe 24 și 31 august, iar Farul va evolua în prima manșă pe teren propriu.

Trupa lui Gică Hagi a început în forță meciul. A atacat din primul minut, având trei cornere în primele două minute, însă fără rezultate pe tabelă. Constanțenii au continuat să atace și au dat lovitura în minutul 3, prin Rivaldinho.

Tudor Băluță a șutat slab la poartă, de la 10 metri, iar mingea părea că se duce pe lângă poartă. Dar Rivaldinho a apărut excelent la colțul lung și a trimis mingea în poarta goală, de la 2 metri.

Farul e în play-off-ul Conference League! Când și cu cine va juca trupa lui Hagi
Flora Tallinn - Farul 0-2 (0-5 la general)

Gazdele au avut o tresărire de orgoliu și au forțat egalarea. Kuraksin putea marca în poarta goală (minutul 8), dar, încurcat de Băluță, a șutat pe lângă minge, din 6 metri.

În minutul 18, geniul lui Budescu a ieșit la rampă. A făcut 2-0 cu o execuție uluitoare. A șutat cu exteriorul, de la marginea careului, și a trimis mingea în vinclu. (Detalii AICI)

Până la pauză, Aioani a intervenit foarte bine de două ori, în minutele 27 și 37, iar Rivaldinho a trecut pe lângă 3-0, în minutul 39, când a tras în portar, de la 12 metri.

După pauză, Farul a luat piciorul de pe accelerație. Hagi și-a schimbat o parte dintre titulari, cu gândul la meciul de duminică, împotriva Rapidului. Constănțenii s-au menajat, nu au forțat în atac și s-au mulțumit să aștepte trecerea timpului. Doar Rivaldinho (68) a mai creat pericol la poarta estonilor, dar s-a încurcat și nu a putut trimite spre poartă o centrare excelentă.

De partea cealaltă, gazdele și-au arătat limitele. Nu au avut forța necesară să-i dea emoții lui Aioani și părăsesc dubla fără să marcheze în poarta Farului.

Farul și-a asigurat un bonus important! Câți bani ia după calificarea în play-off-ul Conference League

FINAL» Flora Tallinn - Farul 0-2

min. 90+3: Final de meci

min. 74: Se joacă la trecerea timpului. Farului nu mai forțează în atac, iar estonii nu pot pune probleme la poarta lui Aioani

min. 70: Ultima schimbare la Farul: Queiros intră în locul lui Nedelcu

min. 68: Aioani scapă o centrarea ușoară. A reușit până la urmă să rețină mingea

min. 68: Rivaldinho a primit o pasă excelentă în careu, a încercat s-o reia, dar s-a încurcat și nu a putut șuta

min. 60: Hugo Vianna trage de la 16 metri. Portarul reține fără probleme

min. 58: Momente de liniște în joc. Farul nu mai forțează în atac, în timp ce estonii nu au forța să pună probleme la poarta lui Aioani.

min. 54: Budescu trage de la marginea careului, dar șutul său e blocat

min. 50: Hagi mai face o schimbare. A intrat Hugo Vianna în locul lui Kiki

min. 46: Start în repriza a doua. Hagi a făcut 3 schimbări la pauză. Au intrat Boli, Grameni și Vînă. Au ieșit Băluță, Mazilu și Mihai Popescu

min. 45: Pauză

min. 39: Ocazie mare pentru Farul. Rivaldinho a scăpat singur spre poarta estonilor, dar a șutat direct în portar, de la 12 metri

min. 37: Aioani are încă o intervenție excelentă, de data această la un șut de la marginea careului

Gică Hagi, nervos încă din minutul 2 la Tallinn » Ce l-a enervat pe „Rege”
Flora Tallinn - Farul

min. 27: Aioani intervine excelent. A respins în corner un șut de la 10 metri

min 18: GOOOL FARUL! Constantin Budescu face 2-0, după o execuție fabuloasă! Decarul Farului a primit mingea la marginea careului și a șutat perfect, cu exteriorul, direct în vinclu

min. 10: Mazilu trage cu dreptul, de la 18 metri. Mingea se duce puțin pe lângă poartă

min. 8: Flora Tallin a trecut pe lângă egalare. Kuraksin putea marca în poarta goală, dar, încurcat de Băluță, a șutat pe lângă minge

min. 7: După o pasă excelentă a lui Budescu, Mazilu a scăpat singur cu portarul advers, dar a tras slab, direct în el, de la 10 metri.

min.3: GOOL FARUL! Rivaldinho deschide scorul. Băluță a șutat slab la poartă, de la 10 metri. Mingea părea că se duce pe lângă poartă, dar Rivaldinho a apărut excelent la colțul lung și a trimis mingea în poarta goală, de la 2 metri

min. 2: Farul începe tare. Echipa lui Hagi a avut deja 3 cornere

min. 1: A început meciul. Flora Tallinn a avut lovitura de start

Flora Tallin - Farul, echipe de start

Flora Talliin: Grunvald - Hussar, Kuusk, Seppik, Kallaste - Vassilijev, Miller - Kuraksin, Alliku, Ojamaa - Zenjov
Rezerve: Paplavskis, Lapa, Lukka, Mihaailov, Kolobov, Purg, Lilander, Pajo, Veering, Vain
Antrenor: Jurgen Henn

Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki - Băluță, Nedelcu, Artean - Mazilu, Rivaldinho, Budescu
Rezerve: Buzbuchi, Mușat, Queiros, Vînă, Vianna, Andronache, Boli, Carnat, Grameni, Grosu, Sali, Dussaut
Antrenor: Gică Hagi

Stadion: „Lilleküla”

UPDATE 18:30 » Farul poate obține o sumă importantă

Farul are în acest moment asigurată suma de 550.000 de euro. Dacă va intra în play-off, suma crește la 750.000 de euro. Iar calificarea în grupe înseamnă 2,94 milioane de euro.

UPDATE 18:00 » Jucătorii Farului au ieșit la inspecția gazonului

UPDATE 17:30  » Cum va arăta gazonul

Farul a publicat pe Facebook primele imagini din Estonia. Gazonul arenei „Lilleküla” se prezintă în condiții excelente.

EXCLUSIV Detalii incredibile despre antrenorul din Superligă: „E foarte slab, trebuie să plece! Nu face mai nimic, totul din inerție”

Francezii anunță plecarea iminentă de la FCSB: „Clauză de cumpărare de un milion de euro!”

Valeriu Iftime a anunțat victoria în alegerile de la Botoșani, apoi a aflat rezultatele parțiale » Lovitură pentru finanțatorul din Superligă

„Oltenia” din Munchen » „În urmă cu 10-15 ani, totul era mai bine în Germania! Acum, viața e la fel ca în România”

Leonard Doroftei explică cum a slăbit 20 de kilograme într-un timp record: „Alcoolul schimbă vieți. Am avut un moment în care am luat-o razna”