FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - OŢELUL 2-1

Florin Costea îi aduce lui Ilie Stan prima victorie pe banca Stelei, 2-1 cu Oţelul

Nikolici a egalat din penalty pentru Steaua, în minutul 61 +20   FOTO
Nikolici a egalat din penalty pentru Steaua, în minutul 61

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 octombrie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 02 octombrie 2011 23:33

Steaua s-a impus la limită, scor 2-1, în faţa campioanei Oţelul Galaţi, după golul marcat în minutul 3 de prelungiri de Florin Costea. A fost primul gol pentru fotbalistul adus de la Craiova, prima victorie a Stelei cu Ilie Stan pe bancă, dar şi primul succes al roş-albaştrilor după trei etape.

Mai jos ai cele mai importante FAZE VIDEO şi o galerie FOTO de la Buzău!

Ilie Stan a făcut cîteva schimbări importante în primul "11", titularizîndu-l pe argentinianul Brandan în flancul stîng al apărării. Tocmai de aceea, Prepeliţă i-a luat locul acestuia în centrul liniei mediene, iar Tiberiu Bălan a început în flancul drept.

Steaua a început bine şi şi-a ţinut adversara în propria jumătate în primul sfert de oră. Apoi a venit golul norocos al lui Punosevac, care a deviat de la 11 metri un şut slab al lui Viglianti şi l-a păcălit pe Stanca.

Ocaziile la poarta lui Grahovac au întîrziat să apară, abia în minutul 41 înregistrîndu-se cea mai mare de şansă de gol pentru elevii lui Ilie Stan. Tibi Bălan a reluat din foarfecă de la 11 metri, lateral dreapta, însă mingea a trecut milimetric pe lîngă poartă.

Tatu a avut şansa de a aduce Steaua în avantaj în minutul 82, la o intervenţie hazardată a lui Grahovac, dar lobul său de la 35 de metri a fost scos incredibil de pe linia porţii de Sergiu Costin, cu o execuţie din plonjon, pe spate. Cănd nimeni nu se mai aştepta, Florin Costea a marcat primul său gol în tricoul Stelei şi a adus toate cele 3 puncte pentru formaţia roş-albastră. Se întîmpla în minutul 3 de prelungiri.