Articol de Alexandru Stanciu - Publicat luni, 03 noiembrie 2025 07:24 / Actualizat luni, 03 noiembrie 2025 09:23
Fostul internațional Florin Prunea (57 de ani) a taxat maniera de arbitraj a lui Marcel Bîrsan (43 de ani) din remiza derby-ului etapei 15 din Superliga, 2-2 între Universitatea Craiova și Rapid.
Prunea consideră că Bîrsan a avut o prestație „penibilă” și nu înțelege de ce arbitrul român face parte din brigada lui Istvan Kovacs la meciul de gală din Liga Campionilor, dintre Liverpool și Real Madrid.
Florin Prunea l-a criticat pe Marcel Bîrsan după remiza dintre Universitatea Craiova și Rapid: „A avut o evoluție penibilă”
„Au fost și cele două faulturi chiar în fața băncii, care nu au fost, la Bancu și la Anzor. N-am nimic cu Bîrsan, dar un astfel de meci trebuie să fie arbitrat de cel mai bun arbitru, cu ecuson FIFA. Bîrsan nu mai este, a fost scos.
Astăzi a avut o evoluție penibilă Bîrsan. El n-a dat penalty. Nu se leagă. Istvan a fost la ultimele două delegări cu fratele lui. De ce acum, la Liverpool cu Real, îl iei pe Bîrsan? Nu-ți pui niște întrebări, nu te gândești?
Îi dau dreptate lui Mirel! Dacă ai două faze așa de simple, te scoate din minți. Dacă meciul ăsta se termina 2-1 pentru Rapid, ieșea un scandal cât casa cu maniera asta de arbitraj”, a declarat Florin Prunea, potrivit digisport.ro.
În urma acestei remize, Rapid a urcat temporar pe prima poziție în clasament, la un punct peste FC Botoșani, care va încheia ultima etapă a turului sezonului regulat din Superliga, în deplasare cu Petrolul Ploiești.
De cealaltă parte, Universitatea Craiova rămâne pe locul 3, cu 29 de puncte, la 3 în spatele giuleștenilor.
Nu sunt dubii la penalty. A fost o ieșire inoportună [a lui Aioani]. Nu a calculat bine, și-a lovit adversarul, nu a lovit mingea. Nu sunt alte lucruri de comentat.
- Adrian Porumboiu, fost arbitru, la GSP Live Special
VIDEO. Golul marcat de Adrian Rus în Universitatea Craiova - Rapid
Sursă video: Prima Sport 1
Clasamentul din Superliga