FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FC BOTOȘANI 3-2

VIDEO „Mă bucur că a suferit!” » Florinel Coman a dezvăluit momentul petrecut la pauză în vestiarul FCSB

Florinel Coman a vorbit despre eliminarea lui Nana Antwi

Articol de , , - Publicat luni, 26 februarie 2024 03:55 / Actualizat luni, 26 februarie 2024 08:29

Florinel Coman, eroul victoriei reușite de FCSB cu FC Botoșani, 3-2, a dezvăluit ce s-a întâmplat la pauza meciului în vestiar, într-un moment în care roș-albaștrii erau în inferioritate din cauza eliminării lui Nana Antwi.

Eliminat pentru o imprudență comisă din postura de ultim apărător, ghanezul a părăsit terenul în lacrimi, răscolit de faultul care i-a expus considerabil echipa. Reacția coechipierilor? Aceștia l-au sprijinit serios pe Antwi la pauză, conform spuselor lui Florinel Coman.

FCSB - FC BOTOȘANI 3-2

Care afirmă că FCSB are nevoie de spiritul etalat de fundașul african.

Florinel Coman, discurs de lider: „Mă bucur că Antwi a suferit. Avem nevoie de oameni ca el!”

„Am vorbit cu Nana, cu toții am fost la el la pauză. Era supărat. L-am îmbărbătat. Mă bucur că a suferit foarte mult pentru că a primit acel cartonaș. Avem nevoie de oameni ca el!”, a spus Coman, într-unul dintre interviurile acordate la finalul partidei.

A fost un week-end frumos pentru noi. Sperăm să menținem diferența aceasta de puncte până în play-off. Acolo vor veni meciurile cu presiune, dar pe care noi știm să le gestionăm, cu siguranță. Pe hârtie, program dificil este pentru cei care joacă împotriva noastră, dar pe teren ați văzut și acum... Trebuie să nu mai facem greșeli și să continuăm pe linia aceasta.

- Florinel Coman

Nana Antwi, „roșu” după numai 18 minute! A părăsit terenul în lacrimi

Nana Antwi, 23 de ani, fundașul dreapta al roș-albaștrilor, a fost eliminat în minutul 18.

Antwi a debutat ca titular pentru FCSB cu Botoșani, însă a prins doar 18 minute pe teren. El l-a faultat pe Kaprof din postura de ultim apărător și a fost eliminat, după ce arbitrul a revăzut faza la monitorul VAR.

Nana Antwi, în lacrimi/ foto Raed Krishan (GSP)

Antwi a încercat să respingă din plonjon o minge, dar l-a faultat pe atacantul de la Botoșani în cădere. A primit inițial cartonașul galben, dar „centralul” Buși a fost chemat la monitor, iar după ce a revăzut faza a considerat că Nana era ultimul apărător și i-a dat direct cartonașul roșu.

Antwi va rata cel puțin următoarele două meciuri, cu Voluntari și Petrolul. FCSB se va baza pe postul de fundaș dreapta pe Valentin Crețu, pentru că Pantea e accidentat și ratează tot sezonul.

Note GSP după FCSB - FC Botoșani 3-2 » „Așa nu!”. Fotbalistul roș-albaștrilor care a luat 2 + cum s-au descurcat vedetele liderului

VIDEO Trei detalii remarcate de GSP la FCSB - Botoșani: jucătorul fără pereche, „ritualul” de la final și o situație curioasă cu Charalambous

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni