Articol de Eduard Apostol, Alexandru Stanciu - Publicat vineri, 06 decembrie 2024 20:07 / Actualizat vineri, 06 decembrie 2024 20:42
Elvis Manu (31 de ani), fostul elev al lui Ioan-Ovidiu Sabău de la U Cluj, este suspectat de poliția din Țările de Jos că a fost implicat în afaceri cu droguri, după ce casa atacantului a fost incendiată în urma unei explozii.
Actualmente sub contract cu FC Volendam, echipă din liga secundă olandeză, Elvis Manu lipsește de la antrenamentele echipei din data de 23 noiembrie, după ce la casa sa din Dordrecht a avut loc o explozie. Poliția din Țările de Jos suspectează că fostul atacant al lui U Cluj a fost implicat într-o afacere cu droguri, încheiată prost, iar explozia ar fi fost provocată de ceilalți oameni implicați.
Elvis Manu este căutat de poliție, fiind suspectat că este implicat într-o afacere cu droguri
Elvis Manu lipsește de la antrenamentele lui FC Volendam de pe 23 noiembrie, după ce la casa lui din Dordrecht a avut loc o explozie, care a provocat un incendiu. De asemenea, o altă explozie a avut loc la o altă adresă din Dordrecht, care se pare că are legătură tot cu fostul atacant al lui U Cluj.

Potrivit poliției care investighează atacurile, Elvis Manu este suspectat că a fost implicat într-o afacere cu droguri eșuată. Se pare că exploziile au fost provocate de dușmanii fotbalistului, traficanți de droguri, susțin cei de la telegraaf.nl.
Cei de la Volendam sunt îngrijorați după ce au observat oameni din lumea interlopă în jurul terenului de antrenament
Cei de la FC Volendam sunt îngrijorați după ce au observat în preajma terenului de antrenament oameni din lumea interlopă.
Elvis Manu nu a mai apărut de atunci la antrenamente spun surse din cadrul clubului, care au spus că acesta lipsește din motive personale și nu se știe data când va reveni.
Elvis Manu a semnat cu FC Volendam în luna octombrie a acestui an, după ce a fost pus pe liber de U Cluj la sfârșitul anului trecut.
Atacantul olandez a semnat cu U Cluj pe 3 octombrie 2023, dar a bifat doar 10 apariții, dintre care 8 în Superligă. Sabău a crezut în el și l-a forțat, l-a așteptat să se refacă fizic, dar acesta era mereu în urmă cu pregătirea, astfel că cei de la U Cluj au renunțat la serviciile sale.
Singurul gol marcat de Manu pentru U Cluj a venit în victoria din deplasare cu FC Botoșani, din Cupa României, scor 4-0.
De-a lungul carierei, Elvis Manu a evoluat pentru Feyenoord, Excelsior, Cambuur, Brighton, Huddersfield, G.A Eagles, Genclerbirligi, Akhisarspor, Beijing Renhe, Ludogorets, Wisla, Botev Plovdiv, Groningen, U Cluj și FC Volendam.
Florin Prunea „l-a tocat” pe antrenorul din Superliga: „Alo, ia vezi-ți tu puțin de treaba ta”
Tun financiar dat de Florin Tănase: „20 de milioane de euro, a vândut aproape tot”