FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - DINAMO

FOTO Niculae a adus victoria lui Dinamo în prelungirile meciului cu CFR, 3-2

Bucuria dinamovistilor la finalul meciului CFR Cluj - Dinamo Bucuresti, scor final 2-3 foto: Lorand Vakarcs +29   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 05 noiembrie 2011 23:20

Dinamo s-a impus cu 3-2 in Gruia si s-a distantat la 4 puncte de cfr Cluj si la 5 puncte de Rapid.

Vezi aici desfasurarea partidei in format liveTEXT!

Clujenii au inceput mult mai bine si au ratat citeva sanse bune in debutul meciului prin Ronny si Weldon, insa golul a venit la cealalta poarta. O pasa de geniu a lui Catalin Munteanu l-a lasat singur cu portarul pe Danciulescu, iar atacantul l-a executat cu singe rece pe Beto.

CFR-ul a profitat in cele din urma de posesia superioara, fdar golul a venit in urma unei greseli graev a lui Scarlatace. Fundasul dreapta l-a faultat pe Ronny intr-o faza in care avea prim-planul, iar Alexandru Tudor a aratat punctul de la 11 metri. Cadu a inscris cu siguranta si a stabilit scorul pauzei, 1-1.

Clujenii au revenit extrem de montati de la cabine, iar Ronny a marcat la numai 15 minute dupa startul reprizei secunde. In continuare, clujenii au detinut controlul si parea ca meciul se indreapta spre o victorie a gazdelor, dar o imprudenta a lui Nuno Diogo in propriu careu l-a obligat pe Alexandru Tudor sa arate din nou punctul de la 11 metri. Niculae a marcat cu siguranta din penalty si a facut 2-2.

Cind nimeni nu mai credea ca tabela se vaschimba, Marius Niculae a reusit dublacu un sut plasat din coltul careului mic. S-a terminat 3-2 pentru Dinamo, care se distanteaza la 4 puncte de CFR Cluj.

Echipe de start
CFR CLUJ: Beto - Lionn, Cadu, Nuno Diogo, Camora - Celestino, G. Muresan, R. Garcia - Sougou, Weldon, Ronnny
Rezerve: Minca, Panin, Picolo, Hora, Peralta, Nicoara, Kapetanos

DINAMO: Balgradean - Scarlatache, Luchin, Dr. Grigore, Diabate - L. Rus, D. Kone, . C. Munteanu, Alexe - Danciulescu, M. Niculae
Rezerve: Naumovski, Pulhac, D. Stoica, Patrascu, L. Ganea, Bakaj, Tucudean