FOTBAL  »  Superliga  »  VASLUI - RAPID 2-3

FOTO Rapid învinge Vasluiul acasă cu 3-2 şi e la 3 puncte de liderul Dinamo

Articol de GSP - Publicat marti, 20 decembrie 2011 00:00 / Actualizat marti, 20 decembrie 2011 22:32

Rapid cîştigă toate punctele puse în joc din deplasarea de la Vaslui (3-2) şi termină anul la 3 puncte de liderul Dinamo. Oaspeţii au reuşit să-şi asigure victoria chiar în prelungirile partidei, datorită golului înscris de Nicolae Grigore (90+2).

VEZI MAI JOS GALERIA FOTO

Vaslui a început bine întîlnirea şi Wesley a ratat prima ocazie după doar 3 minute. Al doilea marcator din Liga 1 a deschis scorul cu o lovitură perfectă de cap ('12). Rapidiştii au profitat de pasa greşită a lui Zmeu şi Deac a înscris la colţul lung, învingîndu-l pe debutantul Puia ('35). La faza următoare, Pavlovici a fost eliminat de Kovacs pentru un fault la Alexa şi acelaşi Deac a reuşit "dubla" 4 minute mai tîrziu.

În repriza secundă, Kovacs a restabilit egalitatea pe teren în minutul 54, după ce l-a eliminat pe Deac, considerînd că a faultat la mijlocul terenului. Egalarea a venit din partea lui Adailton, care a executat excelent o lovitură liberă de la 20 de metri ('63). Ambele echipe au redus motoarele pe finalul meciului, dar Nicolae Grigore a adus victoria oaspeţilor cu două minute înainte de ultimul fluier al arbitrului, cu un şut din interiorul careului mare.

Echipe:

VASLUI: 22. Puia - 77. P. Jovanovici, 3. Papp, 23. Pavlovici, 20. Milanov - 5. Zmeu, 11. Milisavljevici, 10. Adailton, 80. Wesley, 18. L. Sînmărtean - 19. Temwanjera
Rezerve: 33. M. Luca, 7. R. Neagu, 9. Y. Bello, 25. Gerlem, 30. R. Costin, 27. Hugo Luz, 88.Buhăescu

Rapid: 1. D. Coman - 2. Rui Duarte, 4. M. Antonio, 15. Oros, 19. Bozovici - 8. N. Grigore, 5. Alexa, 20. Grigorie - 80. Texeira, 11. Pancu, 7. Deac
Rezerve: 90. C. Straton, 6. Al. Dăescu, 9. Cassio,  21. Sburlea, 30. Al. Ioniţă II, 32. I.Apostol, 14. M. Roman