FOTBAL  »  Superliga  »  CS SEVERIN - DINAMO 1-2

FOTO şi VIDEO Dănciulescu a salvat debutul "cîinilor" în noul sezon » CS Severin - Dinamo 1-2

Articol de GSP - Publicat vineri, 20 iulie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 20 iulie 2012 22:14

Dinamo a debutat cu succes în noua ediţie de campionat, 2-1 în deplasarea de la Severin. Axente şi Dănciulescu au înscris pentru roş-albi, iar pentru gazde Vancea

Ambiţia gazdelor le-a pus mari probleme dinamoviştilor în startul partidei.

Buleică n-a profitat de gafa lui Luchin şi a trimis peste din doar 7 metri (7). Tot severinenii au trecut pe lîngă deschiderea scorului. Olah a reluat foarte slab cu capul dintr-o poziţie foarte bună(15). "Cîinii" au ripostat prin Axente, şut pe lîngă poartă, lansat excelent de C. Munteanu. Lupta la sacrificiu a gazdelor a dar roade. Ţinuţi bine în marcaj, Ţucudean, Alexe şi Axente n-au avut mari realizări pînă la pauză.

Dinamo a adus normalitatea pe tabelă la 5 minute după pauză. Rus a centrat şi Axente a deschis scorul cu o lovitură de cap. Nici nu au apucat să se bucure şi "cîinii" au fost egalaţi. Centrare Moutinho, cap Vancea şi era din nou egal.

După cîteva momente de suferinţă ale oaspeţilor, Bonetti a mutat inspirat introducîndu-l pe Dănciulescu. Curtean a pasat printr-un lob şi experimentatul atacant al dinamoviştilor a înscris simplu şi a adus victoria pentru Dinamo.