FOTBAL  »  Superliga  »  ACS POLI TIMIȘOARA - FC BOTOȘANI 0-5

FOTO și VIDEO » Fulop, eroul Botoșaniului! Moldovenii au umilit Timișoara, scor 0-5

Adrian Pîclișan/Gazeta Sporturilor +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 18 august 2016 16:42

FC Botoșani s-a impus la Timișoara, scor 5-0, într-un meci restanță din prima etapă a Ligii 1.

FINAL » ACS Poli - FC Botoșani 0-5
Istvan Fulop '6, Golofca '13, Astafei '49, Istvan Fulop '52, Levente Fulop '90+3
liveTEXT/VIDEO

Moldovenii au deschis rapid scorul, în minutul 6, prin Istvan Fulop. Mijlocașul oaspeților l-a învins pe Straton cu un șut din lovitură liberă, executat direct sub transversală. Golofca a majorat avantajul celor de la Botoșani în minutul 13, după o pasă a lui Astafei.

După pauză, moldovenii au punctat din nou, la patru minute de la reluare, prin Astafei, după o acțiune excelentă a lui Fulop. Același Fulop a reșit "dubla" trei minute mai târziu, când a reluat în poartă o centrare trimisă de Bordeianu.

Timișoara a ratat o mare ocazie în minutul 67, dar Iliev a respins lovitura de cap trimisă de Artean, dar Botoșani a mai punctat o dată, din penalty, prin Levente Fulop, în minutele de prelungire ale meciului.

Echipele de start:

ACS Poli Timișoara: Straton - Bocșan, Cînu, Șeroni, A. Neagu - Artean, Cârstocea - Bărbuț, Croitoru, Vădrariu - Elek
Antrenor: Ionuț Popa

FC Botoșani: Iliev - Miron, Ichim, Plămadă - Dimitrov, Fulop, Bordeianu, Popovici - Golofca, Astafei, Greu
Antrenor: Leo Grozavu