FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - HERMANNSTADT 2-1

FOTO Victorie chinuită pentru Dinamo! "Câinii" au câștigat cu un gol în minutul 4 al prelungirilor

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 august 2018 16:51

Dinamo a învins-o Hermannstadt, scor 2-1, într-un meci din etapa a 6-a din Liga 1 disputat pe arena din Ștefan cel Mare. Trupa lui Florin Bratu a jucat cu un om în plus 35 de minute.

"Câinii" au deschis scorul rapid în minutul 4 prin Salomao, care a intrat cu mingea în careu și l-a executat pe portarul advers cu un șut în plasa laterală.

Sibienii au egalat imediat după pauză prin Nkololo, după un șut superb din interiorul careului la colțul scurt, fără nicio reacție pentru Penedo. Hermannstadt a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Tsoumou în minutul 55, când a primit două galbene într-un interval de doar două minute. În minutul 4 al prelungirilor, Pesici a primit o centrare perfectă de la Nistor și a înscris din interiorul careului mic.

De-a lungul partidei, suporterii lui Dinamo au scandat în dese rânduri trivialități la adresa patronului Ionuț Negoiță.

DINAMO - HERMANNSTADT 2-1
Au marcat: Salomao '4, Pesici '90+4 / Nkololo '48

1887 de suporterisunt prezenți la partida din Ștefan cel Mare

Echipele de start:

Dinamo: Penedo - Delorge, M. Popescu, Katsikas, R. Grigore - D. Nistor (cpt), Gomelt, Sg. Popovici - Hanca, D. Popa, Salomao
Rezerve: Muțiu - Sorescu, Pesic, D. Ciobotariu, Vl. Olteanu, Axente, Moldoveanu
Antrenor: Florin Bratu

FC Hermannstadt: Căbuz - Al. Coman, Dandea, Mijuskovici, Tătar - Antonov, Dîlbea (cpt) - Herghelegiu, Gh. Rusu, Nkololo - Tsoumou
Rezerve: Began - Pamfile, I. Stoica, I. Petrescu, Curtean, Ali Vega, Blănaru
Antrenor: Alexandru Pelici

Arbitru central: Andrei Chivulete (București) / Asistenți: Valentin Avram (București) și Gabriel Stroe (Pitești) / Rezervă: Andrei Antonie (București) / Observator: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea)

Concordia Chiajna - Astra Giurgiu 0-3 (Cronica AICI)
Dunărea Călărași - Poli Iași 2-0 (Cronica AICI)
Dinamo - AFC Hermannstadt 2-1
Duminică, 18:00: Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj
Duminică, 21:00: Viitorul - FCSB
Luni, 18:00: FC Botoșani - Sepsi Sfântu Gheorghe
Luni, 21:00: FC Voluntari - CSU Craiova