FOTBAL  »  Superliga  »  VASLUI - CSMS IAŞI 3-0

FOTO&VIDEO Echipa lui Hizo a învins în derby-ul Moldovei şi a urcat pe 4 » Vaslui - CSMS Iaşi 3-0

Articol de GSP - Publicat luni, 26 noiembrie 2012 00:00 / Actualizat luni, 26 noiembrie 2012 20:52

Vaslui a învins cu 3-0 pe CSMS Iaşi în derby-ul Modovei. Varela (56) şi M. Niculae (68, 90+1) au marcat golurile care au urcat echipa lui Hizo pe locul 4.

Vezi AICI golurile!

Singurii care au impresionat în prima repriză au fost fanii gazdelor, care au pus în scenă un adevărat spectacol pirotehnic.
Foarte agresivi, jucătorii lui Hizo au uitat să drumul spre poartă. Oaspeţii au fost aproape de a deschide scorul, cînd Dani Coman a blocat în faţa lui Ţigănaşu(7).

Jocul la ofsaid ai ieşenilor a funcţionat bine şi Vasluiul nu şi-a creat nici o ocazie importantă în prima parte.

Cu aceeaşi distribuţie, jocul vasluienilor a suferit şi doar o fază fixă a putut schimba tabela. Varela a reluat cu capul centrarea bună a lui Sălăgeanu din lovitură liberă şi gazdele s-au descătuşat. Gazdele au continuat să preseze şi a venit şi desprinderea. Ieşenii au ieşit greşit la ofsaid şi M. Niculae a împins mingea în poartă, servit în faţa porţii de Antal, 2-0. Fostul dinamovist a reuşit "dubla" în prelungiri, după o fază asemănătoare cu cea din care a marcat golul doi al gazdelor.

Echipa lui Viorel Hizo a depăşit CFR Cluj şi se află pe locul 4, cu 31 de puncte.

Vezi AICI desfăşurarea liveTEXT!

Echipele de start:

Vaslui: D. Coman - Milanov, Celeban, Varela, Sălăgeanu - Caue, Jumisse - Varga, N. Stanciu, Sînmărtean - M. Niculae

Antrenor: Viorel Hizo

Rezerve: Cerniauskas, Antal, Zsiga, Balaur, R. Costin, Cordoş, Buhăescu

CSMS Iaşi: I. Irimia - P. Jovanovic, Al. Creţu, Tincu, Mitrea - Milea, B. Straton - Ciucur, Cl. Tudor, Ţigănaşu - Herghelegiu

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Rezerve: Bălan, Ionescu, Mihălăchioaie, Pătulea, Onofraş, Nalaţi, Semenenko

Arbitru:  Cristi Balaj
Asistenţi: Cristian Nica, Florin Ungureanu

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni