FOTBAL  »  Superliga  »  VASLUI - STEAUA 3-1

FOTO&VIDEO Stanca şi-a făcut K.O. echipa şi a creat o seară de coşmar pentru roş-albaştri » Vaslui - Steaua 3-1

Articol de GSP - Publicat luni, 27 august 2012 00:00 / Actualizat luni, 27 august 2012 23:23

Vaslui a învins Steaua cu 3-1 în ultimul meci al etapei a 6-a. Roş-albaştrii au condus cu 1-0 şi au făcut o primă repriză foarte bună, dar două gafe a lui Stanca i-au adus pe vasluieni în avantaj. Niculae a dat lovitura pe final

VEZI AICI GOLURILE!

Primele 20 de minute au aparţinut Stelei. Tănase a prins o bombă, scoasă greu de Coman în corner (6). Roş-albaştrii puteau deschide scorul şi la ocazia lui Rusescu, Coman iar pe post de salvator (16).

Sălăgeanu şi Varga s-au jucat puţin cu nesigurul Georgievski, dar ocaziile clare au lipsit pentru gazde. Coman a avut din nou emoţii la şutul lui Rusescu, dar a intervenit din nou bine (36).

Steliştii au început foarte bine şi repriza secundă şi gazdele păreau fără soluţie. Şi a venit şi golul. Chipciu şi-a preluat cu dreptul şi l-a învins pe Coman cu un şut puternic cu piciorul stîng (51). Ideea lui Reghe cu el în zonă centrală a fost un pariu cîştigat.
Pintilii a fost aproape de desprindere, Coman s-a opus excelent(57), dar surpriza a venit la o fază fixă. Centrare din corner Sînmărtean, Stanca a ieşit pe sub minge şi Celeban a egalat (59).

Din acest moment vasluienii au trecut la comandă. Şutul lui N'Doye a izbit vinclul porţii lui Stanca şi i-a îngheţat pe stelişti. În minutul 83, Stanca "şi-a ucis" propria echipă. A ieşit total greşit la şutul cu efect al lui Sînmărtean, care s-a oprit cuminte în plasă şi a adus victoria pentru moldoveni.

M. Niculae a dat lovitura în ultimele minute, cu un şut plasat pe lîngă Stanca.

VEZI AICI DESFĂŞURAREA LIVETEXT!

Echipele de start

Vaslui

D. Coman - Milanov, Celeban, Charalambous, Sălăgeanu - Antal, Caue, N'Doye, Varga - Sînmărtean - M. Niculae

Antrenor: Marius Şumudică

Rezerve: Straton, Varela, Dias, Sburlea, Stanciu, Gheorghiu, Cordoş

Steaua

Stanca - Georgievski, Martinovici, Chiricheş, Pîrvulescu - Pintilii, Bourceanu - Ad. Popa, Chipciu, Tănase - Rusescu

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Rezerve: Tătăruşanu, Szukala, Filip, M. Costea, Latovlevici, Nikolici, Rocha

Arbitru: Paolo Valeri

Asistenţi: M. Grilli şi A. Stefani

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni