FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA 40

EXCLUSIV „Bucătarul a început să plângă” » Gestul Barcelonei care l-a înfuriat pe Balint: „Belo, închide ăla! Ce, noi suntem fraieri să-i distrăm?”

Gabi Balint, la 40 de ani de la Momentul Sevilla / FOTO: Andrei Furnigă (GSP.ro) +49   FOTO
Gabi Balint, la 40 de ani de la Momentul Sevilla / FOTO: Andrei Furnigă (GSP.ro)

Articol de , , , - Publicat vineri, 08 mai 2026 11:03 / Actualizat vineri, 08 mai 2026 11:25

Gabi Balint (63 de ani), campion european cu Steaua în 1986, a rememorat ziua dinaintea marii finale disputate pe 7 mai.

  • Ieri s-au împlinit 40 de ani de la seara istorică de la Sevilla, când Steaua a cucerit Cupa Campionilor Europeni, după loviturile de departajare, învingând Barcelona cu 2-0, prin reușitele lui Lăcătuș și Balint. Astfel, formația din Ghencea a intrat în rândul marilor echipe ale continentului, iar Duckadam în legendă, cu cele 4 penaltyuri apărate.

La patru decenii de când Steaua a pus România la loc de cinste, Gabi Balint a acceptat invitația GSP.ro de a rememora ceea ce s-a întâmplat la Seviila, oferind un amplu interviu, care poate fi citit aici.

Gabi Balint a dezvăluit că a fost deranjat de atitudinea de superioritate cu care spaniolii au tratat-o pe Steaua.

Legenda Stelei și-a amintit și de un episod petrecut alături de Marius Lăcătuș. La sosirea pe stadionul din Sevilla, bucătarul și organizatorul Stelei au început să plângă de emoție, iar „fiara” i-a gonit.

Gabi Balint: „Ei deja se pregăteau să sărbătorească, ne enerva asta”

„Nu a fost nimic special la plecare. Mergeam să jucăm finala, dar știam că e aproape imposibil. Măcar să fi jucat în altă țară, nu la ei acasă! Eu nu credeam că putem să-i batem.

Dar mi-am zis că cine știe?, că mai avuseserăm meciuri grele în care avuseserăm 4-5 ocazii, am dat un gol și gata! Înainte de meci, am văzut că era un spectacol în jurul finalei. Ei deja se pregăteau să sărbătorească, ne mai enerva asta.

Pe mine mă irita rău! Seara, mă uitam cu Belo la televizor, i-am și zis să-l închidă! Să nu mai văd cum comentau. Veneau suporterii lor, cu autocare, cu avioane, trenuri pline, de la Barcelona. Se stabilise unde va face echipa lor banchetul, făcuseră rezervarea pentru 350 de persoane.

Acasă la Gabi Balint, cu un bilet la Barcelona - Steaua, foto: Andrei Furnigă / GSP
Balint acum și în urmă cu 40 de ani, Cupa Campionilor numitorul comun a două imagini pentru istorie. Montaj GSP
Acasă la Gabi Balint, cu un bilet la Barcelona - Steaua, foto: Andrei Furnigă / GSP
+44 FOTO

Adică noi trebuia doar să-i distrăm! Era fraierii pe care i-au chemat să le iasă lor petrecerea! Normal că ne irita asta! Noi nu ne gândeam la petrecere, voiam să plecăm cât mai repede după meci. Apoi, când am ieșit la plimbare prin parc, în dimineața jocului, era plin cu suporterii lor.

Nea Imi ne zicea că sunt culorile noastre, să închidem ochii și să ne închipuim că sunt suporterii noștri. Ăia ne arătau numai 4-5 degete! Dar cu simplitatea domnului Ienei, cu curajul ăla pe care îl transmitea, am trecut peste astea.

La stadion, era plin cu fanii lor cu o oră înainte. Am ieșit pe teren. Bucătarul și organizatorul nostru au început să plângă de emoție. I-a gonit Lăcă, le-a zis să plece, să nu-i mai vadă pe acolo, le-a reproșat că ce, așa ne încurajează ei?”.

INTERVIU | Gabi Balint, despre Steaua 1986: „Parcă eram beat după ce am cucerit Cupa Campionilor”

Citește și:
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
Superliga
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează