FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - CFR CLUJ 1-2

Gaz Metan - CFR Cluj 1-2 » Neguț aduce victoria „vișiniilor” în prelungiri!

Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj  Foto: captură DigiSport +6   FOTO
Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj Foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 februarie 2022 21:53 / Actualizat sambata, 12 februarie 2022 22:19

Gaz Metan a pierdut în prelungiri meciul cu CFR Cluj, scor 1-2, din etapa 26 a Ligii 1.

Click AICI pentru programul și rezultatele rundei #26

Campioana României s-a aflat la conducerea partidei în prima parte, iar întâia ocazie majoră a venit în minutul 12. Petrila a întors la Omrani, aflat la aproximativ 13 metri de poartă, iar atacantul francez a șutat în bara stângă a porții apărate de Buzbuchi. În minutul 25, Buzbuchi și-a salvat echipa la șutul de la distanță al lui Adrian Păun.

Cinci minute mai târziu, Billel Omrani a luat din nou bara la țintă. De această dată, cu o execuție cu piciorul drept, din întoarcere.

Golul care a „deschis” tabela a venit în minutul 33. Centrare Billel Omrani, reluare Petrila, din alergare, cu capul.

CFR Cluj a intrat în avantaj la pauză, dar partea secundă a arătat complet diferit. Parcă resuscitată de pauza avută, Gaz Metan a fost mult mai curajoasă și incisivă, iar în minutul 64 a restabilit egalitatea prin Ioan Filip.

Iar Gaz Metan nu s-a retras. În minutul 71, Nasser Chamed a fost aproape să-și aducă echipa în avantaj. Mijlocașul gazdelor a șutat puternic, dar balonul s-a dus peste poartă.

+2 FOTO

CFR Cluj a obținut victoria în prelungiri

În minutul 81, a venit rândul lui Lixandru să treacă la o „palmă” de gol. De la 6 metri de poartă, mijlocașul împrumutat de FCSB la Mediaș a reluat o centrare la firul ierbii, dar execuția sa a fost imprecisă și nu a prins cadrul porții lui Hindrich.

Golul descătușării a venit în minutul 90+4. Neguț, introdus pe teren în minutul 72, a dat lovitura, iar Dan Petrescu a alergat să-l îmbrățișeze!

Cu victoria obținută astăzi, CFR Cluj ajunge la un total de 64 de puncte. Gaz Metan, în schimb, rămâne pe 14, cu 22 de puncte.

FINAL » Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj 1-2

700 de spectatoriau asistat la meciul dintre Gaz Metan și CFR Cluj

Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj, echipe de start:

Gaz Metan: Buzbuchi - De Moura, Matricardi, Horj, Dobrescu - Junior, Lixandru - Grădinaru, Filip, Trif - Irobiso
Rezerve: Vâlceanu, Kanda, Harfaș, Avram, Iancu, Costea, Șteau, Chamed
Antrenor: Ilie Poenaru

Echipa de start CFR Cluj: Hindrich - Manea, Graovac, Burcă, Camora - Păun, Boateng, Deac - Omrani, Debeljuh - Petrila
Rezerve: Sava, Ștefan, Susic, Bălan, Bordeianu, Chipciu, Neguț, Sacko, Buș
Absenți: Bălgrădean (suspendat), Sigurjonsson (accidentat)
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Gaz Metan (Mediaș)
Arbitru: Ionuț Coza / Asistenți: Mihai Marica, Bogdan Gheorghe

Finanțatorul lui Sepsi, mai supărat ca niciodată: „Nu se poate așa ceva! Eu mi-am luat de mult gândul”

Ce l-a nemulțumit pe Mihai Iosif la remiza cu Sepsi: „Și tot sunt eu ăla prost”