FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - POLI IAȘI 2-1

Gaz Metan - Poli Iași 2-1 » Medieșenii urcă două poziții, Pancu rămâne pe ultimul loc. Clasamentul ACUM

Gaz Metan a învins-o pe Poli Iași, scor 2-1, în runda cu numărul 18 din Liga 1.

Articol de - Publicat duminica, 24 ianuarie 2021 00:00 / Actualizat luni, 01 mai 2023 16:49

Gaz Metan a învins-o pe Poli Iași, scor 2-1, în runda cu numărul 18 din Liga 1. Partida a fost decisă în prima repriză, când gazdele au marcat cele două goluri la interval de 3 minute.

Programul + rezultatele rundei #18 din Liga 1

Gazdele au deschis scorul în minutul 20, prin atacantul Luis Nițu. Fostul jucător de CS Universitatea Craiova a fructificat din fața porții goale, cu capul, centrarea precisă primită de la Horșia

3 minute mai târziu, medieșenii reușeau să de desprindă pe tabelă. Valente l-a bătut pe Brănescu, la căpătul unei acțiuni individuale superbe, portughezul croșetând apărarea adversă cu driblinguri în serie și finalizând cu un șut sec pe colțul scurt, sub transversală.

Poli a dat primele semnale de revenire cu 10 minute înainte de final. Onea a pătruns în careu, a întors pentru Djuranovic, iar muntenegreanul a izbutit prima reușită din Liga 1, cu o execuție plasată la colțul lung.

Gaz Metan a știut să gestioneze finalul tensionat de meci și urcă două poziții în clasament grație acestui succes, până pe 8. Poli Iași înregistrează al doilea eșec la rând și rămâne „lanterna roșie” din Liga 1.

Andrei Cristea, suspect de coronavirus

Șirul de necazuri la Poli Iași pare a fi fără sfârșit. Daniel Pancu l-a pierdut și pe căpitanul echipei, Andrei Cristea, chiar înaintea meciului cu Gaz Metan. Golgeterul moldovenilor făcuse deplasarea, însă nu a fost inclus în lot după ce s-a simțit rău, fiind suspect de COVID-19. Reamintim, în această săptămână, la Poli au ieșit opt teste pozitive la noul coronavirus.

Clasament Liga 1

FINAL » Gaz Metan - Poli Iași 2-1

Live + Statistici

Gaz Metan - Poli Iași: echipele de start

Gaz Metan (4-2-3-1): Pleșca - Butean, Baco, Matias, Trif - Alceus, Da Silva - Horșia, Chamed, Valente - Nițu
Rezerve: Buzbuchi - Romeo, Larie, Horj, Deaconu, Loembet, Oliveira, P. Costea, Sambu
Antrenor: Jorge Costa

Poli Iași (4-3-3): Brănescu - Onea, Baxevanos, Frăsinescu, Bușu - F. Cristea, R. Popa, Passaglia - Vanzo, Zajmovic, Popadiuc
Rezerve: Brînză - Mensah, Cabral, Mihalache, Cană, Moisa, Gaitan, Djuranovoic
Antrenor: Daniel Pancu

Stadion: „Municipal” (Sibiu)
Arbitru: Sorin Costreie // A1: Octavian Șovre, A2: Vladimir Urzică

Citește mai multe știri din Liga 1:

Mircea Rednic și-a certat jucătorii: „Bă, la mine nu există titulari! N-ai voie să intri așa în meci”

Pablo Cortacero, două oferte pentru acțiunile de la Dinamo! Spaniolul, întrebat direct dacă e omul lui Badea sau Negoiță