FOTBAL  »  Superliga  »  INTERNATIONAL

Gica Craioveanu a renuntat la postul de consilier municipal la Getafe

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 iunie 2007 00:00

Fostul fotbalist Gica Craioveanu a renuntat la postul de consilier municipal la Getafe - obtinut in urma alegerilor locale de acum trei saptamani - "din motive personale", informeaza NewsIn. Informatia a fost data publicitatii de purtatorul de cuvant al Partidului Popular din Getafe, Jose Luis Moreno, care a spus ca se astepta la acest gest din partea romanului.

"Renuntarea de a lua in primire postul de consilier este o decizie onorabila, pentru ca el a candidat pentru un proiect al echipei Partidului Popular, care acum nu mai este posibil", a spus Moreno. "Gica ne-a spus ca nu va ramane consilier pentru ca nu i se pare just sa ocupe locul unui consilier al Partiului Popular, din moment ce a participat independent pe listele noastre", a adaugat el.

Craioveanu ar fi trebuit sa ocupe un post de consilier pe probleme sportive in cazul in care echipa Partidului Popular ar fi fost la conducerea primariei din Getafe. Insa - asa cum se prefigureaza lucrurile - consilierii alesi ai Partidului Socialist si ai Escherda Unida vor face o alianta care va scoate din carti echipa Partidului Popular, prin urmare acel post de consilier nu va mai exista. Astfel, Craioveanu ar fi urmat sa aiba o functie politica, si nu una administrativa. Decizia sa de a ceda locul unui popular, Manuel Ortiz - situat pe locul 12 al listei PP - este in avantajul popularilor din Getafe.

In Spania, populatia alege consilierii locali pe liste ale partidelor politice. Proportia in care ei ocupa numarul fix de posturi de consilier este importanta intrucat acestia vor alege primarul orasului si echipa sa, in timp ce aceia care raman in afara acesteia vor avea doar functii politice, nu admistrative. Acestea presupun participarea la sedinte si un salariu, dar nu si administrarea de bugete sau conceperea de strategii.

Citește și:
Gigi Becali se întâlnește luni cu antrenorul dorit: „Pe mine nu mă refuză”
Superliga
Gigi Becali se întâlnește luni cu antrenorul dorit: „Pe mine nu mă refuză”
Noul „Rolls-Royce chinezesc”, record de vânzări în doar 20 de ore de la lansare » Prețul este de 10 ori mai mic
Noutati auto
Noul „Rolls-Royce chinezesc”, record de vânzări în doar 20 de ore de la lansare » Prețul este de 10 ori mai mic
Gluma lui Gabi Torje, după ce l-a văzut pe Ilie Bolojan la câțiva metri de el: „Nu știu dacă am voie să spun”
Stiri extrasport
Gluma lui Gabi Torje, după ce l-a văzut pe Ilie Bolojan la câțiva metri de el: „Nu știu dacă am voie să spun”
Noul model Dacia se transformă total » Lansează încă un SUV care se va bate cu Renault și Peugeot: primele imagini
Noutati auto
Noul model Dacia se transformă total » Lansează încă un SUV care se va bate cu Renault și Peugeot: primele imagini
Schimbare pregătită la examenul auto pentru categoria B
Profit.ro
Schimbare pregătită la examenul auto pentru categoria B
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ion Țiriac s-a întors din China și dezvăluie cadoul exorbitant pe care i-l face Nadiei, la 50 de ani de la Montreal: „Pe 18 iulie îi dau cheile”

Îl recunoști? Fostul număr 1 ATP, nomad în Munții Atlas: „Casa noastră - mama natură”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează