Articol de GSP - Publicat marti, 21 iulie 2009 00:00
Fostul internaţional Gheorghe Popescu a declarat că verdictul CNSAS care a indicat că nu a colaborat cu Securitatea este logic, normal şi vine în completarea declaraţiilor făcute de el în ultima perioadă.
"Singura oară când am avut contact cu Securitatea a fost înaintea meciului din deplasare AS Monaco (n.r. s-a disputat pe 2 octombrie 1985) şi cei de acolo mi-au pus să am grijă că vom fi contactaţi de români care trăiesc acolo pentru a ne propune să nu ne mai întoarcem în ţară.
M-au spus să semneze o notă prin care voi apăra interesul naţional. Dar nici vorbă să fi colaborat cu Securitatea. Şi acum, dacă mi-ar spune să semnez ceva în interes naţional, aş face-o imediat, dar nu sunt securist", declara Popescu într-o conferinţă de presă organizată după apariţia în presă a informaţiei care-l indica colaborator al Securităţii, transmite NewsIn.
Fostul internaţional Gheorghe Popescu a declarat că verdictul CNSAS care a indicat că nu a colaborat cu Securitatea este logic, normal şi vine în completarea declaraţiilor făcute de el în ultima perioadă.
"Singura oară când am avut contact cu Securitatea a fost înaintea meciului din deplasare AS Monaco (n.r. s-a disputat pe 2 octombrie 1985) şi cei de acolo mi-au pus să am grijă că vom fi contactaţi de români care trăiesc acolo pentru a ne propune să nu ne mai întoarcem în ţară.
M-au spus să semneze o notă prin care voi apăra interesul naţional. Dar nici vorbă să fi colaborat cu Securitatea. Şi acum, dacă mi-ar spune să semnez ceva în interes naţional, aş face-o imediat, dar nu sunt securist", declara Popescu într-o conferinţă de presă organizată după apariţia în presă a informaţiei care-l indica colaborator al Securităţii, transmite NewsIn.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!
Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!