FOTBAL  »  Superliga  »  SECURITATEA ÎN FOTBAL

Gică Popescu: "Dacă mi s-ar spune să semnez ceva în interes naţional, aş face-o imediat"

Articol de GSP - Publicat marti, 21 iulie 2009 00:00

Fostul internaţional Gheorghe Popescu a declarat că verdictul CNSAS care a indicat că nu a colaborat cu Securitatea este logic, normal şi vine în completarea declaraţiilor făcute de el în ultima perioadă.

"Singura oară când am avut contact cu Securitatea a fost înaintea meciului din deplasare AS Monaco (n.r. s-a disputat pe 2 octombrie 1985)
şi cei de acolo mi-au pus să am grijă că vom fi contactaţi de români care trăiesc acolo pentru a ne propune să nu ne mai întoarcem în ţară.

M-au spus să semneze o notă prin care voi apăra interesul naţional. Dar nici vorbă să fi colaborat cu Securitatea. Şi acum, dacă mi-ar spune să semnez ceva în interes naţional, aş face-o imediat, dar nu sunt securist", declara Popescu într-o conferinţă de presă organizată după apariţia în presă a informaţiei care-l indica colaborator al Securităţii, transmite NewsIn.

Fostul internaţional Gheorghe Popescu a declarat că verdictul CNSAS care a indicat că nu a colaborat cu Securitatea este logic, normal şi vine în completarea declaraţiilor făcute de el în ultima perioadă.

"Singura oară când am avut contact cu Securitatea a fost înaintea meciului din deplasare AS Monaco (n.r. s-a disputat pe 2 octombrie 1985)
şi cei de acolo mi-au pus să am grijă că vom fi contactaţi de români care trăiesc acolo pentru a ne propune să nu ne mai întoarcem în ţară.

M-au spus să semneze o notă prin care voi apăra interesul naţional. Dar nici vorbă să fi colaborat cu Securitatea. Şi acum, dacă mi-ar spune să semnez ceva în interes naţional, aş face-o imediat, dar nu sunt securist", declara Popescu într-o conferinţă de presă organizată după apariţia în presă a informaţiei care-l indica colaborator al Securităţii, transmite NewsIn.

Citește și:
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Liga 2
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Campionate
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Steaua, OUT! Decizie radicală care va fi adoptată în viitoarea ședință a Comitetului Executiv FRF
Liga 2
Steaua, OUT! Decizie radicală care va fi adoptată în viitoarea ședință a Comitetului Executiv FRF
Emil Boc sfidează Federația și le dă interzis rușilor la Cluj-Napoca: „Nu sunt de acord!”
Gimnastica
Emil Boc sfidează Federația și le dă interzis rușilor la Cluj-Napoca: „Nu sunt de acord!”
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Profit.ro
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (2)
 •  21 Iulie 2009, 14:49

Gică Popescu: "Dacă mi s-ar spune să semnez ceva în interes naţional, aş face-o imediat" Asta ti-au spus si securistii. Ca torni in interes national. De asta ai dosar de informator si nu de urmarit. Restul este efectul inalbitorului...

 •  21 Iulie 2009, 14:25

Chiar asa Gica, cum a fost inainte de USA 94 cand prima voastra grija a fost sa puneti problema sunatorilor, iar apoi Hagi a spus ca ar trebui sa va facem statuie. Pentru ce ? Pentru ca ati alergat dupa cotofana si v- ati umplut de bani, lucru pentru care ar trebui sa va fim recunoscatori. Barem deati fi avut si voi rezultate macar ca Bulgaria, care a jucat semifinale la CM si a luat Stoicikov Balonul de Aur. Voi mai mult cu povestile ca pa teren a fost mai greu.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează