FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Gloria Buzău - FCSB 1-5 » Cum s-a descurcat nou-venitul Zdenek Ondrasek

Gloria Buzău - FCSB +49   FOTO
Gloria Buzău - FCSB

Articol de , - Publicat vineri, 09 iulie 2021 21:15 / Actualizat vineri, 09 iulie 2021 22:27

FCSB a câștigat amicalul cu Gloria Buzău, scor 5-1, după o repriză secundă reușită.

La Buzău, vicecampioana României, care a început meciul cu cea mai bună formulă avută la dispoziție, a deschis scorul încă din minutul 4. Autorul golului a fost Răzvan Oaidă, care a profitat de respingerea greșită a lui Relu Stoian.

+45 FOTO

Gazdele au egalat în minutul 21, din penalty, prin Cristian Ciobanu. Lovitura de la punctul cu var a fost obținută de Ekollo, care a fost doborât de fundașul stânga Andrei Cordea.

A fost 1-1 la pauză, moment în care FCSB a schimbat aproape o jumătate din echipă.

Echilibrul s-a menținut până în minutul 68, când Alexandru Musi a șutat din interiorul careului. Pasa de gol, una lobată, de mare finețe, i-a aparținut lui Octavian Popescu. Nou-venitul Stipe Vucur a făcut 3-1 în minutul 71, profitând de o serie de gafe în lanț în apărarea gazdelor, iar 4-1 s-a făcut doar 3 minute mai târziu, grație unui gol reușit de Cristi Dumitru.

Ionuț Vînă a închis tabela în minutul 87, dintr-un penalty acordat poate cu prea mare lejeritate.

4.000de spectatori au asistat la partidă, pe stadionul Gloriei

Cum s-a descurcat nou-venitul Ondrasek

Zdenek Ondrasek (32 de ani), atacantul transfer de FCSB în această vară, a jucat o repriză în meciul amical cu Gloria Buzău. Vârful ceh a bifat al doilea său meci la FCSB, după ce a jucat și în amicalul cu CS Mioveni, câștigat la limită, scor 1-0.

Ondrasek a fost trimis pe teren la Buzău la pauză, fiind unul dintre cei 5 jucători aruncați în luptă între reprize. Acțiunile care l-au avut în prim-plan pe cel supranumit „Cobra” nu au fost numeroase. Ondrasek a ieșit la joc în repetate rânduri, dar nu a fost servit de colegi așa cum și-ar fi dorit.

Preluările atacantului au fost reușite, devierile sale și combinațiile cu coechipierii destul de precise, însă pe tabelă nu a punctat. A fost însă decisiv la golul 4.

În minutul 74, a atacat spațiul dintre fundașii Gloriei și a reluat spre poartă mingea centrată de Vali Crețu. Portarul buzoienilor a respins în lateral, de unde Cristi Dumitru a împins balonul în plasă.

Ce a declarat mijlocașul lui FCSB Alexandru Crețu după meci

Ne-au prins un pic obosiți, dar ne-am revenit în a doua repriză. Bine că am făcut scor, așa trebuie cu echipele de Liga 2. Sperăm să începem bine sezonul și să o ținem tot așa.

Trebuie să rezolvi meciul mai repede, din prima repriză. Am fost obosiți după ce avut câteva meciuri de pregătire, a doua repriză am arătat mult mai bine.

(Dinu Todoran) ne-a antrenat foarte bine, mă bucur pentru dânsul. Toți băieții s-au antrenat foarte bine, să vedem cum începem. Tu, ca jucător, trebuie să respecți orice antrenor care vine. Împreună vom face o treabă bună, zic eu. Fiecare trebuie să își facă treaba pe teren și să arătăm ca o echipă. Îi spun «Mister», așa m-am obișnuit.

- Vali Crețu, fundaș FCSB

Cristian Pustai, după meciul cu FCSB: „Sunt mulțumit de jocul echipei”

Ciprian Petre: „Principalul nostru obiectiv este să ajungem în play-off”

Gloria Buzău - FCSB 1-5

• Au marcat: Ciobanu 21 (pen) / Oaidă 4, Musi 68, Vucur 71, Dumitru 74, Vînă 87
  • min. 87: GOOOL FCSB! Ionuț Vînă înscrie dintr-un penalty acordat ușor de arbitru, la un presupus fault asupra lui Cristi Dumitru.
  • min. 74: GOOOL FCSB! Ondrasek atacă spațiul dintre fundași și reia centrarea lui Valentin Crețu. Portarul buzoienilor a respins în lateral, de unde Cristi Dumitru a împins balonul în plasă.
  • min. 71: GOOOL FCSB! Nou-venitul Vucur duce scorul la 3-1 după o serie de gafe în lanț în apărarea gazdelor. Rând pe rând, fundașii și portarul s-au încurcat reciproc, iar stoperul a profitat.
  • min. 68: GOOOL FCSB! Musi o aduce pe FCSB în avantaj după un șut la care Stoian nu a intervenit suficient de hotărât. Musi a primit un assist de finețe din partea lui Octavian Popescu.
  • min. 58: Probleme pentru Darius Olaru, care a fost doborât printr-o intervenție prin alunecare a unui adversar. Mijlocașul de la FCSB se resimte în zona umărului stâng și este înlocuit cu Ovidiu Perianu.
  • min. 49: Prima ocazie periculoasă a reprizei secunde aparține FCSB-ului. Iulian Cristea trimite pe lângă poartă din apropierea careului mic.
  • min. 21: GOOOL GLORIA! Cristi Ciobanu transformă penalty-ul și egalează pentru gazde.
  • min. 20: Andrei Cordea comite un penalty.
  • min. 4: GOOOL FCSB! Stoian respinge eronat o centrare a lui Darius Olaru, iar Răzvan Oaidă împinge balonul în poartă.
  • Echipa de start FCSB: A. Vlad - Haruț, Al. Crețu, Vucur, Cordea - Ov. Popescu, Oaidă, Olaru - Moruțan, Tănase, Oct. Popescu
    Rezerve: Straton, Crețu, Ondrasek, Cristea, I. Stoica, Vînă, Dumitru, Perianu, Musi, Radunovic

• Echipa de start Gloria Buzău: Stoian - Oțelită, Ghinga, Wiktorski, Toma - Mondragon, Cârstocea - Ciobanu, Ekollo, Oltean - Chica-Rosa
    Rezerve: C. Avram, Horeboiu, Iana, Vîrtej, Keita, D. Lazăr, Al. Munteanu, Socol, C. Petre, G. Andronic

FCSB, parcurs perfect în meciurile amicale

Dinu Todoran are un start perfect de mandat la FCSB. A câștigat toate cele 5 meciuri amicale disputate în această vară:

• Gloria Buzău - FCSB 1-5
  • FCSB - Mioveni 1-0
  • FCSB - Chindia  3-1
  • FCSB - Concordia Chiajna 4-1
  • FCSB - Viitorul Pandurii 5-1

VIDEO De ce a refuzat Andrei Dumiter transferul la FCSB » A recunoscut tot: ”Am fost aproape să semnez”

Gigi Becali vrea în Ghencea! Patronul de la FCSB a decretat: „Se vor ruga de mine să joc acolo”

FCSB și-a prezentat noul echipament! Cum vor arăta Coman, Tănase&co. în noul sezon

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”