FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - PETROLUL, LUNI, ORA 20:45, ÎN DIRECT PE ANTENA 1 ŞI DOLCESPORT, LIVETEXT PE GSP.RO

Golgeter doar cu Steaua! » O treime din reuşitele lui Contra din Liga 1 au fost înscrise în poartea echipei din Ghencea

În Liga 1, Contra a evoluat doar pentru Timișoara și Dinamo

Articol de - Publicat duminica, 21 aprilie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 20 aprilie 2013 20:49

Contra a înscris împotriva roş-albaştrilor o treime din totalul reuşitelor lui în Liga 1, adică 4 din 12.

Cosmin Contra era un fundaş dreapta superofensiv, dar de marcat, marca aproape numai contra Stelei! Actualul antrenor al Petrolului şi-a încheiat cariera de fotbalist la Timişoara şi a contabilizat cifre de "killer" al roş-albaştrilor: a înscris de patru ori pentru Politehnica în Liga 1, dintre care trei reuşite au fost împotriva "militarilor"!

Toate golurile au fost reuşite în 2010 şi de fiecare dată s-a terminat egal: 3-3 în aprilie, cu goluri ale lui "Guriţă" în minutele 85 şi 88, apoi 1-1 în august, gol egalizator al lui Contra în minutul 80, dintr-o lovitură liberă executată perfect.

Cosmin nu a înscris împotriva nici unui alt club mai mult decît contra steliştilor. Pe lîngă cele trei goluri izbutite în tricoul violet al lui Poli, a mai punctat o dată şi pentru "cîini".

În total, are patru goluri ţmpotriva celor din Ghencea din totalul de 12 izbutite de el în prima divizie. Extra Liga 1, Contra a marcat de trei ori pentru Milan şi de nouă ori în Spania, unde a evoluat la Alaves, la Atletico Madrid şi la Getafe.

19 adversare a întîlnit Contra, 37 de ani, în cariera de antrenor, printre ele neaflîndu-se şi Steaua, pe care o va întîlni în premieră mîine seara