FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  GRUPA C

Calificare decisă la golaveraj în Grupa C: CFR Cluj și U Cluj merg în sferturile Cupa României Betano

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 decembrie 2022 21:57 / Actualizat miercuri, 07 decembrie 2022 22:04

CFR Cluj și U Cluj sunt cele două echipe care s-au calificat în sferturile Cupei României, din Grupa C, în detrimentul celor Farul și Rapid.  Meciurile Farul - CFR Cluj și U Cluj - Rapid s-au terminat cu același scor, 0-0.

• U Cluj va juca în sferturi cu FC Hermannstadt.  CFR Cluj va juca împotriva celor de la FC Argeș
  • Grupa A: Sepsi și FCU Craiova au obținut calificarea în „sferturi”
  • Grupa B: Partidele decisive sunt programate joi, de la ora 20:00
  • Grupa D: S-au calificat Hermannstadt și FC Argeș

Două rezultatele albe au adus calificarea echipelor din Cluj.

CFR Cluj termină grupa pe primul loc, cu 5 puncte, depășind rivala locală și formația lui Adrian Mutu la golaveraj.  Meciul CSM Alexandria - CSC Dumbrăvița, primul al zilei, câștigat de oaspeți cu 4-0, nu avea miză în privința calificării mai departe.

Cele două partide, disputate în același timp, au avut o desfășurarea asemănătoare. Avantajate de golaveraj, CFR Cluj și U Cluj s-au mulțumit cu menținerea rezultatelor, în timp ce Farul și Rapid nu au avut puterea să străpungă defensivele adverse.

CFR Cluj și U Cluj se califică în sferturile Cupei României

Farul și Rapid și-au făcut singure misiunea mai grea, fiecare având câte un jucător eliminat.

Formația lui Gică Hagi a rămas în 10 încă din minutul 3, când tânărul Borza a avut o intrare dură asupra lui Billong. De partea cealaltă, Rapid a rămas în inferioritate în minutul 79, după ce Vojtus l-a lovit pe Vlădoiu.

• min.1: A început meciul

U Cluj: Gorcea - Vlădoiu, F. Ilie, Ispas, Briceag - Purece, Remacle, G. Simion - Chipciu, Ad. Bălan, Thiam
Rezerve: Păun, Romeo, Pițian, Filip, Horșia, Ely Fernandes, Haită, Hofman, Fulop
Anternor: Eugen Neagoe

Rapid: Drăghia - Onea, Săpunaru, Dr.Grigore, Morais - Kait, Crepulja, Emmers - Sefer, Dugandzic, Pănoiu

• min. 1: A început meciul

CFR Cluj: Scuffet - Braun, Billong, Yuri, Camora - Hoban, Bordeianu, Roger - Deac, Yeboah, Birligea
Rezerve: Sava, Kolinger, Manea, Gîdea, Itu, Ze Gomez, Boateng, Janga, Petrila
Antrenor: Dan Petrescu

Farul: Buzbuchi - Benzar, Artean, M.Popescu, Borza - Doukoure, Nedelcu, Casap - R.Moldoveanu, Morar, Sali

• Numărul mai mare de goluri marcate în jocurile directe
  • Golaverajul general mai bun (diferența între golurile marcate și primite în toate jocurile)