FOTBAL  »  Superliga  »  GSP LIVE

GSP LIVE // VIDEO EXCLUSIV Fost campion cu Steaua, dezvăluire incredibilă! A jucat într-un meci trucat în prima ligă, iar Pițurcă era antrenor: "Ni s-a spus că nu trebuie să câștigăm"

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 octombrie 2018 10:53

Prezent la emisiunea GSP LIVE, Ion Vlădoiu a dezvăluit că a participat la un meci aranjat, în prima ligă din România.

n sezonul 2000-2001, la un meci cu Bistrița, ni s-a spus că nu trebuie să câștigăm. Am rămas șocat. Eu am dat bară și la două minute am fost schimbat", a declarat Jean Vlădoiu la GSP LIVE.

"Dosarele x"

În sezonul 2000 - 2001, Vlădoiu a fost legitimat la Steaua, echipă antrenată de Victor Pițurcă. În acel sezon, pe 17 septembrie 2000, în etapa a 6-a, Steaua terminat la egalitate, 1-1 pe terenul celor de la Gloria Bistrița.

"Dosarele X", a fost titlul cronicii Gazetei Sporturilor. "La Bistrița s-a consemnat un egal, care, teoretic, nu convine nimănui, dar care a fost totuși unanim acceptat. În repriza secundă singura grijă a fotbaliștilor era să țină mingea departe de poarta adversă. Compromisul a fost ridicat la rang de artă și a ieșit un egal numai de combatanți înțeles", a notat Gazeta Sporturilor, care scria și că steliștii au plecat de la stadion cu autocarul echipei gazdă.

CasetA meciului

caseta

Cronica din Gazeta Sporturilor

20000918p04

În acest sezon, Steaua a câștigat campionatul, singurul titlu din cariera de antrenor al lui Victor Pițurcă, iar Gloria a terminat pe locul 7, cu 43 de puncte.

"Steaua, te rugăm, nici un punct să nu le dăm" scandarea fanilor steliști

Rădoi a dezvăluit un blat în același sezon

Marți, la GSP LIVE, Mirel Rădoi a dezvăluit că meciul Steaua - FC Argeș, 3-3, din ultima etapă a sezonului 2000-2001 a fost un meci suspect. Vezi AICI VIDEO cu declarația