FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - TEPLICE 2-0

Guri de foc sud-americane

Articol de , , - Publicat miercuri, 06 februarie 2008 00:00

Roş-albaştrii au dansat ieri pe teren în amicalul cu Teplice, victoria fiind adusă de superatacanţii transferaţi în această iarnă, Mendoza şi Pepe Moreno

Careu de victorii pentru trupa lui Lăcătuş. Al patrulea succes din stagiul cipriot, din tot atîtea meciuri jucate, a fost obţinut ieri la prînz în faţa unui advesar de calibru: FK Teplice, echipă care se află pe locul 2 în campionatul Cehiei, la egalitate cu Sparta Praga. Steaua s-a impus cu 2-0, prin golurile lui Mendoza şi Pepe Moreno, şi a părut că a făcut un salt calitativ faţă de precedentele meciuri, chiar dacă din echipă au lipsit toţi jucătorii plecaţi la lot, plus Rădoi şi Habibou, accidentaţi

De ce Steaua a arătat şi ieri ca o mare echipă?

Mendoza jolly-jocker
1. Pentru că, în sfîrşit, peruanul Mendoza s-a trezit la viaţă. Folosit mijlocaş stînga, ca şi pînă acum, sud-americanul a făcut o partidă de zile mari. Pofta sa de joc s-a văzut din minutul 1: voleu de senzaţie din colţul careului mare şi mingea s-a dus razant cu vinclul. Apoi a executat o lovitură liberă puţin "peste" (35), pentru ca în repriza a doua să rupă echilibrul şi să marcheze. A impresionat prin forţă, prin modul în care protejează mingea, dar şi printr-un control foarte bun al balonului.

Pepe 4X4

2. Pentru că a pus mîna pe un atacant de careu de clasă. Numele lui: Pepe Moreno. Ieri a jucat 90 de minute şi a cîştigat minimum 15-16 dueluri cu fundaşii adverşi, mingi pe care le recuperează aproape de poarta adversă şi pe care apoi le distribuie colegilor săi în poziţii bune. În plus, ştie extrem de bine să joace rolul pivotului, ieri avînd cîteva faze de mare spectacol, cu "un-doi"-uri de efect alături de Mendoza şi Surdu. Cireaşa de pe tort a fost golul: capodoperă de şut sănătos şi plasat, plecat din piciorul unui fotbalist care, dacă ar fi maşină, cu siguranţă ar scrie pe el 4X4

Pleşan şi Surdu, plusuri
3. Pentru că doi jucători care în tur n-au ajutat echipa, unul deoarece a fost accidentat şi altul întrucît a fost ieşit din formă, au fost ieri foarte activi. Pleşan a fost capul limpede de la mijlocul terenului, a filtrat mingile, a făcut curăţenie în jocul Stelei şi a dat cîteva pase filtrante. Singurul său minus, ratarea penalty-ului. Apoi, Surdu pare cu totul alt jucător faţă de acum 3-4 luni. După ce a intrat, roş-albaştrii au jucat cu o viteză în plus, el avînd 3 ocazii mari. În plus, e extrem de bine pregătit şi, faţă de alţi jucători ofensivi, a făcut bine şi faza defensivă.

Steaua - FK Teplice 2-0 (0-0)
Au marcat: Mendoza (57), Pepe Moreno (76)
Steaua: Cernea (Zapata, 46) - P. Marin (Mustaţă, 85), E. Baciu, Ghionea (I. Rada, 46), Eze (Golanski, 70) - Lovin (Surdu, 49) - Neaga, Pleşan, Dayro Moreno (V. Badea, 70), Mendoza (Al. Iacob, 77) - Pepe Moreno. Antrenor Marius Lăcătuş

Cum s-au marcat golurile
1-0, Mendoza (57) * a şutat puternic şi plasat, la firul ierbii, de la 20 de metri, puţin lateral stînga, mingea ducîndu-se la colţul lung
2-0, Pepe Moreno (76) * a preluat la 23-25 de metri de poartă, pe zonă centrală, şi a şutat violent în dreapta goalkeeper-ului advers

Pleşan a irosit un penalty
În minutul 85, în urma unui corner de pe partea stîngă, Rada a fost tras de tricou în careul advers, iar arbitrul întîlnirii a dictat penalty. L-a bătut Pleşan şi pentru că doi dintre executanţii obişnuiţi ai Stelei, Dică şi Rădoi, nu s-au aflat pe gazon. A tras în dreapta portarului, care i-a ghicit intenţia, acesta reuşind să prindă balonul şi să evite al treilea gol.

Surdu către Pleşan: "De ce n-ai dat scăriţă?"
După ce a ratat lovitura de la 11 metri, Pleşan a avut un scurt dialog cu Romeo Surdu. "De ce nu i-ai dat uşor, cu boltă, scăriţă? N-ai văzut că portarul plecase demult?", i-a zis Surdu mijlocaşului. Este primul penalty pe care Pleşan îl execută pentru Steaua de cînd a venit în Ghencea, în vara lui 2007.

Lovin eliminat şi certat
Extrem de nervos pe parcursul meciului, Florin Lovin a încasat primul cartonaş galben în minutul 21. La doar 4 minute de la începutul reprizei secune, el şi-a lovit cu cotul un adversar şi a fost avertizat a doua oară, fiind apoi eliminat. Arbitrul a permis Stelei să-l schimbe pe Lovin, în locul acestuia intrînd Surdu. După ce a ajuns pe bancă, Lovin a fost luat în primire de Lăcătuş, care l-a făcut cu ou şi cu oţet, certîndu-l secunde bune pentru modul în care a tratat faza, dar şi pentru faptul că a primit cartonaşul roşu

Andone încîntat de Golanski

Prezent la meci, tehnicianul lui CFR s-a mirat de ce fundaşul dreapta din Polonia nu este titular. "E la naţională, nu?", a întrebat Ando, care nu înţelegea de ce Golanski a rămas pe bancă. Polonezul a intrat pe gazon în minutul 70 şi, în ultimele 20 de minute, a avut 5-6 şarje devastatoare pe partea dreaptă. La finalul uneia dintre acestea, Andone a exclamat către Răzvan Zamfir, directorul sportiv al CFR-ului: "Ce jucător bun, îmi place mult!".

Dayro e "Zorro"
Atacantul columbian a jucat şi ieri fără să-şi lege părul. Pletele sale mari i-au determinat pe colegi să-i găsească o poreclă noului venit în echipă. În mai multe rînduri, pe parcursul primei reprize, coechipierii l-au strigat "Zorro" datorită asemănării dintre el şi celebrul personaj de film.

Pepe a jucat cu genunchiul bandajat
După ce a efectuat vreme de cîteva minute mişcările de încălzire de dinainte de meci, Pepe Moreno a acuzat ceva probleme la genunchiul stîng. Columbianul a ieşit pe marginea terenului şi a solicitat intervenţia echipei medicale. Doctorul Radu Paligora i-a bandajat genunchiul într-o faşă, după care Pepe şi-a tras jambierul pînă peste genunchi. El a jucat apoi fără probleme şi a stat pe teren toate cele 90 de minute.

Rădoi a alergat singur

Căpitanul Stelei a venit şi ieri la terenul unde Steaua a jucat amicalul cu Teplice, însă după ce toţi colegii săi au intrat pe gazonul unde urma să se joace partida, el a plecat pe un alt teren. Alături de preparatorul fizic Horea Codorean, a efectuat mai multe ture de teren, fiind supravegheat şi de doctorul Radu Paligora. O dată cu începutul reprizei secunde, Rădoi a luat loc pe banca de rezerve, stînd în spatele lui Lăcătuş, şi chiar nu s-a ferit să ofere indicaţii colegilor care evoluau.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”