FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Hagi: "Puteam fi coleg cu Gică Popescu la Real!" / Popescu: "Nu am semnat de nebun la cap ce am fost" :)

Articol de GSP - Publicat luni, 06 februarie 2012 00:00 / Actualizat luni, 06 februarie 2012 22:45

Două dintre legendele fotbalului românesc, Gică Hagi şi Gică Popescu au vorbit despre momentele importante ale carierei, dezvăluind că ar fi putut fi colegi la Real Madrid.

"Mă consider norocos, pentru că atunci cînd luam titlul de fotbalistul anului eram mai bun ca Hagi, iar asta m-a motivat extraordinar. Era o chestie pur sportivă, iar această rivalitate era benefică echipei naţionale. În afara terenului, această dispută nu exista", a spus Popescu la emisiunea La Dolce Liga, de la Dolce Sport.

Hagi a dezvăluit că a fost la un pas să redevină coechipier cu Popescu în 1990, după ce acelaşi lucru se petrecuse la Steaua, chiar dacă atunci pentru numai cîteva luni (1988).

"Puteam fi colegi la Real Madrid! Imediat după Revoluţie eram decarul sub 25 de ani, stîngaci, eram vînat de toţi, Marseille, Milan, Bayern. În vara lui 1990, semnasem cu Real Madrid, iar preşedintele Mendoza a venit la Genova, noi jucam cu Irlanda la CM, şi mi-a zis că îl ia şi pe Popescu”, a spus şi Hagi.

Popescu l-a completat: “N-am vrut să semnez cu Real Madrid de nebun la cap. Am avut contractul lor în cameră două zile. Mi-am dat seama abia cînd am ajuns la Eindhoven ce am refuzat”.

Hagi a vorbit şi despre Steaua, unde a jucat din 1987 pînă în 1990, cîştigând trei titluri, două Cupe ale României şi Supercupa Europei: “Eram Steaua, băteam Milan, venea PSV în Ghencea cu Romario şi nu trecea mijlocul terenului. Tiki-taka nu a făcut-o Barcelona, a făcut-o Steaua!"

Citește și:
Denis Alibec a semnat: „A știut să negocieze”
Superliga
Denis Alibec a semnat: „A știut să negocieze”
„Petarde!” » Presa din Spania vuiește, după rușinea cu Capul Verde de la Mondial
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„Petarde!” » Presa din Spania vuiește, după rușinea cu Capul Verde de la Mondial
Halucinant! În ce țară poate ajunge Andrei Ivan, ademenit cu 500.000 de dolari pe an
Stranieri
Halucinant! În ce țară poate ajunge Andrei Ivan, ademenit cu 500.000 de dolari pe an
Dinamo și-a prezentat echipamentul cu noua siglă pentru sezonul viitor!
Superliga
Dinamo și-a prezentat echipamentul cu noua siglă pentru sezonul viitor!
Fiul
Profit.ro
Fiul "Regelui Asfaltului", Răzvan Umbrărescu, a terminat cursa Le Mans de 24 de ore pe loc fruntaș
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Unic! Chinezii au lansat în România un rival pentru Dacia, cum nu mai există în Europa! Dar unele detalii sunt ascunse

Motivul pentru care fanii Japoniei strâng gunoaiele după fiecare meci de la Campionatul Mondial


Comentarii (2)
c_o_r
c_o_r  •  07 Februarie 2012, 02:13

Poate tocmai PSV-ul nu-i exemplul ideal, că încă-mi aduc aminte de Romario şi instrucţia primită în retur...

serginh0_sss
serginh0_sss  •  06 Februarie 2012, 23:14

Doi 'Giganti' ai fotbalului si a sportului romanesc

Vezi toate comentariile (2)
Comentează