FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - ASTRA 0-1

Hermannstadt - Astra 0-1, VIDEO. Se încinge lupta din subsol: clasamentul

Astra a învins-o pe Hermannstadt în deplasare, scor 1-0, în etapa cu numărul 11 din liga 1.

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 noiembrie 2020 00:00 / Actualizat luni, 01 mai 2023 16:37

Astra a învins-o pe Hermannstadt în deplasare, scor 1-0, în etapa cu numărul 11 din Liga 1. Este abia a doua victorie în acest sezon pentru giurgiuveni, care-i bagă în criză pe sibieni.

Programul și rezultatele etapei #11 din Liga 1 pot fi văzute AICI

Hermannstadt a ratat prima ocazie a meciului. Lazar a scos spectaculos lovitura liberă executată bine de Jo de la aproximativ 20 de metri. Până la pauză, giurgiuvenii au replicat prin Budescu. Starul Astrei a fost aproape de a înscrie, însă Figueiredo s-a opus și a respins de sub bară execuția sa.

Trupa lui Neagoe a început mai bine actul secund, iar în minutul 52 lovitura de cap a lui Graovac a fost deviată în transversală de goalkeeper-ul sibienilor.

Deși sibienii au avut o dublă oportunitate de a marca spre finalul partidei, când Lazar a salvat miraculos în fața lui Karanovic și Jo, Astra a spart gheața în cele din urmă. Valentin Gheorghe a adus victoria oaspeților în minutul 83, cu un șut din interiorul careului care a trecut printre picioarele lui Figueiredo.

Astra rămâne ultima în Liga 1 chiar și după această victorie, cu 8 puncte acumulate, dar se relansează în lupta din subsol. Hermannstadt, cu 3 înfrângeri în precedentele 4 partide, se clasează pe 12, la 3 lungimi în fața adversarei de astăzi.

Băieții au făcut un joc bun. Am avut mai multe șanse de a marca, chiar dacă ei au avut cea mai mare ocazie, în repriza a doua, care a fost de fapt și singura lor șansă. Sperăm să urcăm în clasament în următoarele etape. Dani Coman a venit în cabină și a anunțat o primă, imediat după finalul jocului
Eugen Neagoe, antrenor Astra

A fost greu, jucătorii au făcut tot ce au putut, tot ce le-am spus pe parcursul săptămânii. Am încercat să le acordăm puține spații adversarilor, dar în fotbal totul este despre rezultat. Am pierdut și suntem dezamăgiți
Ruben Albes, antrenor Hermannstadt

Clasament Liga 1

FINAL: Hermannstadt - Astra 0-1

Hermannstadt - Astra, echipe de start

HERMANNSTADT (4-2-3-1): Cristiano - Opruț, I. Stoica, Viera, A. Vodă - Addae, Romario - Jo, S. Mustivar, Alhassan - Fortes
REZERVE: Mărgărit, Ster, C. Belu, A. Bastos, L Buzan, Scarlatache, Karanovic
ANTRENOR: Ruben Albes

ASTRA (4-4-2): D. Lazăr - Hugo Sousa, D. Graovac, C. Dima, R. Radunovic - V. Gheorghe, L. Crepulja, D. Canadija, G. Merloi - Azulay, C. Budescu
REZERVE: M. Popa, Răduț, Wutrich, Moise, S. Balaure, Montini, Riza, D. Bruno
ANTRENOR: Eugen Neagoe

Citește mai multe știri din Liga 1:

FC BOTOȘANI - CRAIOVA 0-0. Marius Croitoru, reacție nervoasă în finalul meciului: a spart un geam de nervi!

Dinamo, sub lupa unui antrenor din Liga 1: „Nu m-aș fi așteptat la asta. Se vede de unde vin jucătorii”