FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - CFR CLUJ 2-3

Spectacol total la Hermannstadt - CFR Cluj » Janga, „one-man show” cu două goluri și un assist

Articol de GSP - Publicat miercuri, 30 noiembrie 2022 20:55 / Actualizat miercuri, 30 noiembrie 2022 21:07

Hermannstadt - CFR Cluj 2-3, într-un meci restant din etapa #6 din Superliga.

CFR a pornit ca din tun în meciul cu Hermannstadt. Janga (30 de ani) a deschis scorul în minutul 10, cu o lovitură de cap din plonjon după o centrarea a lui Manea. Atacantul a profitat de gafa uluitoare a lui Letica, portarul sibienilor, și a reușit „dubla”, în minutul 26.

Ce gafă! Fostul portar de la CFR i-a făcut cadou un gol lui Janga
Hermannstadt - CFR

Rangelo Janga, jucător în naționala Curacao, a marcat cu capul în poarta lăsată liberă de Letica, ieșit greșit la 16 metri, pe o centrare plouată. Doar 5 minute mai târziu, portarul croat ieșea din nou absurd din poartă. A fost driblat în afara careului de Janga, dar s-a repliat și l-a deposedat de jucătorul CFR-ului din spate, înainte ca acesta să apuce să șuteze.

Hermannstadt a revenit de la 0-2 cu CFR și a egalat

Și Hermannstadt a ratat o ocazie bună, prin Alhassan. Șutul său deviat l-a întins serios pe Scuffet. Gazdele au reușit să marcheze prin Daniel Paraschiv, golgeterul echipei. Atacantul convocat recent la națională l-a driblat pe Yuri și l-a învins pe Scuffet cu stângul, la colțul lung.

Spectacolul a continuat și în repriza a doua. Apărarea CFR-ului a fost surprinsă de o devierea a lui Paraschiv, care l-a lansat pe Oroian spre poartă. Rămas singur cu Scuffet, jucătorul lui Hermannstadt nu a iertat și a dus scorul la 2-2 ('56).

Malele a adus victoria, din pasa lui Janga

Petrescu a făcut 3 schimbări în minutul 66, i-a scos pe Braun, Birligea și Deac și i-a băgat în teren pe Camora, Petrila și Malele. Ultimul a reușit să și marcheze 7 minute mai târziu. Rămas singur cu Letica după pasa lui Janga, Malele l-a învins pe portarul croat și a dus scorul la 3-2.

CFR a urcat pe locul doi în Superliga, cu 37 de puncte, 4 sub liderul Farul. Ardelenii au și un meci în minus. Hermannstadt este pe locul 5, cu 27 de puncte.

FINAL. Hermannstadt - CFR Cluj 2-3

Hermannstadt - CFR Cluj » Echipele de start

HERMANNSTADT: 25. Letica - 17. Butean, 5. Bejan, 4. I. Stoica, 98. Opruț - 8. Baba Alhassan, 14. Sota Mino, 29. Biceanu - 96. Balaure, 30. Paraschiv, 51. Oroian
REZERVE: 31. V. Uțiu, 6. Antoche, 18. Medina, 13. Răuță, 7. Petrescu, 11. Iancu, 77. Babic, 28. Buhăcianu
ANTRENOR: Marius Măldărășanu

CFR CLUJ: 1. Scuffet - 4. Cr. Manea, 44. Yuri, 3. Burcă, 47. Braun - 40. Cvek, 21. Boateng, 8. Roger - 10. C. Deac, 32. Janga, 30. Birligea
REZERVE: 90. Sava, 45. Camora, 33. Kolinger, 28. Hoban, 37. Bordeianu, 20. Mistrati, 15. Yeboah, 11. Petrila, 9. Malele
ABSENȚI: Debeljuh, Muhar, Camora (accidentați)
ANTRENOR: Dan Petrescu

Stadion: „Gaz Metan” (Mediaș)
Arbitru: Andrei Moroiță / A1: Marius Marica; A2: Florin Danșa
Arbitru VAR: Sebastian Colțescu; Arbitru AVAR: Mariana Trandafir

Mai multe știri de actualitate din Liga 1:

Prima conferință de presă a noului antrenor de la FCSB: „Și dacă mă chema Mourinho, tot apelam la Pintilii” + A recunoscut că „asistă” la antrenamente
FCSB
Șucu vrea să revoluționeze Rapidul: „Plănuim să vindem peste 50 de licențe. Doar din bere am încasa 100.000 €”
RAPID

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”