FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - RAPID 1-1

FOTO Final încins la Sibiu » Hermannstadt a cerut penalty la ultima fază, după ce Braun și Pănoiu l-au „strivit” pe Oroian: „Contact evident!”

Alexandru Oroian, blocat de Pănoiu și Braun +6   FOTO
Alexandru Oroian, blocat de Pănoiu și Braun

Articol de - Publicat duminica, 01 octombrie 2023 21:37 / Actualizat duminica, 01 octombrie 2023 23:45

Hermannstadt a solicitat o lovitură de pedeapsă în minutul 90+6 al meciului cu Rapid, încheiat la egalitate, scor 1-1. Alexandru Oroian a fost doborât în careul advers, prins între Braun și Pănoiu, dar „centralul” Szabolcs Kovacs nu a sancționat intervenția comună a celor doi alb-vișinii.

Arbitrajul din Hermannstadt - Rapid i-a iritat la culme pe sibieni. Mai întâi, în primele minute ale jocului, cei de la Hermannstadt au solicitat ca golul Rapidului să fie anulat pe motiv de fault în faza de construcție.

Daniel Paraschiv contestă faza golului marcat de Rapidul: „A fost fault! M-a împins și mi-a scos gheata din picior”
HERMANNSTADT - RAPID 1-1

Hermannstadt a cerut penalty în minutul 90+6 al meciului cu Rapid

O altă fază controversată s-a petrecut în finalul meciului, în minutul 90+6, cu Alexandru Oroian în prim-plan. Întâmpinat de Christopher Braun și Ștefan Pănoiu, extrema sibienilor a strecurat mingea printre cei doi, grație unui dribling în viteză.

Oroian și-a continuat alergarea, încercând să-și depășească adversarii, însă Braun și Pănoiu l-au prins ca-n „menghină”, intenția lor fiind doar să-l blocheze pe adversar, din moment ce niciunul nu mai avea ochii la minge. Contactul dintre Pănoiu și Oroian este evident, rapidistul lovindu-l pe adversar în zona șoldului.

+2 FOTO

Nedumerit, Oroian și-a aruncat brațele în aer, solicitând penalty, dar „centralul” Szabolcs Kovacs nici n-a vrut să audă.

Kovacs a așteptat câteva secunde, în care cel mai probabil s-a consultat cu arbitrii din camera VAR, Cătălin Popa și Raul Ghiciulescu, apoi a fluierat finalul meciului, semn că perechea VAR i-a confirmat decizia de pe teren, anume că nu se impunea penalty la acea fază.

E împiedicat de ambii jucători să-și continue alergarea. E contact evident și e în careu. Trebuia acordat penalty.
Florin Prunea, la Fotbal Club, la DigiSport

+2 FOTO

Tot despre Hermannstadt - Rapid:

Aspectul remarcat de Mălădărășanu după egalul cu Rapid: „Ne-a luat 15 minute să ne revenim” + ce sfaturi le dă giuleștenilor