FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - VOLUNTARI 1-1

HERMANNSTADT - VOLUNTARI 1-1 // VIDEO Vasile Miriuță și Cristiano Bergodi bat pasul pe loc în lupta pentru salvarea de la retrogradare! Cum arată ACUM clasamentul

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 aprilie 2019 19:53

FC Hermannstadt și FC Voluntari au remizat, scor 1-1, în primul meci al etapei cu numărul 6 din play-out.

Scorul a fost deschis în minutul 24. Cosmin Vâtcă a ieșit eronat pe o centrare, iar croatul Ivan Lendric ( Hermannstadt) a îndeplinit o formalitate din fața porții goale. FC Voluntari a egalat înainte de pauză, în minutul 41. Portughezul Ricardinho, reprofilat în ultimele etape pe o poziție mai ofensivă, a scăpat de marcajul adversarilor și a reluat cu capul din 6 metri.

Formația lui Vasile Miriuță a ratat o șansă imensă în minutele de prelungiri ale partidei. Tsoumou a ratat în două rânduri din situație de unu la unu cu Vâtcă. Faza era suspectă de ofsaid.

Hermannstadt e pe locul 4 în play-out, cu un avans de 4 puncte față de rivala de astăzi, ocupanta locului de baraj. Hermannstadt poate cădea pe loc retrogradabil la finalul etapei, dacă Dunărea Călărași se impune în deplasarea de la Mediaș.

Echipele de start

Hermannstadt: Cabuz - Mățel, Mijuskovic, I. Stoica, Dandea, Tătar - L. Dumitriu, Offenbacher, Serediuc - Lendric, Tsoumou
Rezerve: T. Niga - Acsinte, Dâlbea, Antonov, Jazvic, P. Petrescu, Blănaru
Antrenor: Vasile Miriuță

Voluntari: Vâtcă - Russo, Balaur, Armaș, Al. Vlad - Căpățînă, Răuță - Ricardinho, Gazde, I. Gheorghe - Ad. Bălan
Rezerve: Mitrev - Leasă, Hodorogea, Popadiuc, Pîrcălabu, G. Deac, Tudorie
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Nicolae Dobrin, Pitești
Arbitru: Horațiu Feșnic // Asistenți: Alexandru Cerei, Marius Marchidanu