FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - SEPSI OSK

VIDEO CU GOLUL Ce se întâmplă cu VAR-ul în Liga 1?! Gol validat în FCU Craiova - Sepsi după un henț evident: „E clar, nu există dubii!” » Alte 3 faze la limită!

Horațiu Feșnic // foto: captură DigiSport +7   FOTO
Horațiu Feșnic // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat marti, 30 august 2022 20:48 / Actualizat marti, 30 august 2022 22:26

Brigada de arbitri condusă de Horațiu Feșnic a avut mult de muncă în prima repriză a meciului FCU Craiova - Sepsi OSK, scor 1-0 la pauză. Singurul gol, marcat de Sidibe, a fost validat de camera VAR, după un henț evident!

• Horațiu Feșnic arbitrează acest meci la mai puțin de 48 de ore după precedenta partidă condusă, FCSB - Hermannstadt 2-2, care s-a încheiat duminică, după ora 23:00. Meciul de azi a început la ora 19:15!

Au fost nu mai puțin de 4 situații judecate sau confirmate cu ajutorul arbitrilor din camera VAR în prima repriză a meciului de la Târgu Jiu. În 3 dintre faze a fost vorba despre anulare sau validare de goluri, iar în cealaltă de un penalty solicitat de gazde.

VIDEO. FCU Craiova - Sepsi » Golul lui Sidibe, validat după un henț evident

Decizia cu adevărat surprinzătoare a venit în minutele de prelungiri ale primei părți, când arbitrii din camera VAR, Iulian Dima și Vlad Bârleanu, au decis să valideze reușita lui Sekou Sidibe din minutul 44.

Servit cu o pasă lungă de Asamoah, Sidibe a preluat pe piept, dar imediat după a lovit mingea cu brațul stâng. Deși faptul că a atins balonul cu mâna a fost evident, golul a fost validat după câteva minute de așteptare!

Contactat de GSP.ro, un arbitru FIFA a comentat faza:

Henț clar, fără dubii! Sidibe joacă intenționat balonul cu mâna. Golul trebuia anulat, nu înțeleg decizia VAR.

FCU Craiova - Sepsi // foto: captură DigiSport
+3 FOTO

Alte 3 faze grele judecate de Horațiu Feșnic în prima repriză:

• Min. 10 - Tudorie (Sepsi) marchează. Horațiu Feșnic anulează reușita. DECIZIE CORECTĂ
  • Reușita atacantului central nu a fost validată, acesta aflându-se în afara jocului în momentul pasei. Arbitrul asistent Valentin Avram era cu fanionul ridicat, iar decizia sa a fost confirmată de perechea de arbitri din camera VAR, Iulian Dima - Vlad Bârleanu.
  • Min. 20 - Cl. Bălan (FCU Craiova) marchează. Horațiu Feșnic validează reușita. DECIZIE GREȘITĂ, CORECTATĂ DE VAR
  • Claudiu Bălan, înlocuitorul lui Andrea Compagno pe poziția de vârf, a introdus în plasă mingea respinsă în față de Roland Niczuly, portarul echipei din Sf. Gheorghe. Alexandru Cerei, arbitrul asistent de pe acea parte, a lăsat fanionul jos, dar analiza din camera VAR a relevat că Bălan se afla în poziție de ofsaid în momentul în care Sidibe lovise mingea. Reușita a fost, astfel, anulată.