FOTBAL  »  Superliga  »  ARBITRAJ

A devenit gafeurul șef! Cine e arbitrul român care conduce în topul rușinii

Horia Mladenovici / Sursă foto: Raed Krishan (GSP) +43   FOTO
Horia Mladenovici / Sursă foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de - Publicat luni, 13 decembrie 2021 07:29 / Actualizat luni, 13 decembrie 2021 09:26

Horia Mladinovici conduce topul arbitrilor care au distrus meciuri în actualul sezon. Doar în Voluntari-CSU Craiova (1-1) a avut patru mari greșeli de arbitraj.

După episoadele recente unde meciurile au fost făcute praf de „centrali”, în Liga 1 a avut loc o altă partidă în care arbitrajul a fost la pământ. Cu Horia Mladinovici în rol principal, autor a patru greșeli grave!

Răspuns ferm pentru Reghecampf și CSU Craiova: „Își ascund neputința în spatele greșelilor de arbitraj!”
FC VOLUNTARI - CSU CRAIOVA

Deși au existat erori în favoarea ambelor echipe, oltenii se pot considera dezavantajați de maniera în care „centralul” în vârstă de 37 de ani a condus partida. Raportul greșelilor este de 3-1 în defavoarea oaspeților:

Minutul 6: Vadim Rață este găsit singur în careu, moment în care Screciu are o intervenție, în încercarea de a-l deposeda. Fundașul Craiovei ratează intervenția și îl pune la pământ pe mijlocașul gazdelor. Arbitrul Mladinovici lasă jocul să continue.

• Verdictul Gazetei: Penalty pentru Voluntari

Minutul 27: Ulrich Meleke comite un fault extrem de dur asupra lui Baiaram, intrând „la rupere”, cu ambele picioare în față. „Centralul” fluieră fault, dar acordă doar cartonașul galben.

• Verdictul Gazetei: Cartonaș roșu pentru Meleke

Minutul 55: Același Meleke are o intrare necontrolată în careu, obstrucționându-l în mod clar pe Bălașa. Mladinovici nu fluieră nimic.

• Verdictul Gazetei: Penalty pentru CSU Craiova și cartonaș galben pentru Meleke.

Minutul 73: Ion Gheorghe are o intrare grosolană, cu talpa, la Vlădoiu, care are nevoie de îngrijiri medicale. Arbitrul bucureștean nu acordă nimic.

• Verdictul Gazetei: Cartonaș roșu pentru Ion Gheorghe

Horia Mladinovici conduce în topul rușinii!

Cu cele patru greșeli din ultima partidă, Mladinovici devine liderul arbitrilor care au luat decizii eronate în acest sezon, având în total 7 mari erori. Pe doi vine Istvan Kovacs (6 erori) și Radu Petrescu (5 erori). „Centralul” de 37 de ani mai avea trei mari erori până la meciul de sâmbătă:

• etapa 10: UTA - CFR Cluj 0-1 » în minutul 10 nu a acordat penalty pentru UTA la faultul lui Burcă asupra lui Hora
  • etapa 10: UTA - CFR Cluj 0-1 » în minutul 50 nu l-a eliminat pe Batha, care era să-i scoată ochiul lui Bordeianu
  • etapa 17: Rapid - CS Mioveni 1-1 » în minutul 80 nu a acordat lovitură de la 11 metri pentru Mioveni, după ce Dr. Grigore l-a „ciupit” pe Bogdan Rusu

5,70este media notelor primite de Mladinovici în cele 9 partide pe care le-a arbitrat în acest sezon, din partea Gazetei Sporturilor

+39 FOTO

Ce a declarat Reghecampf după meci:

E greu, nici nu ştiu cum să încep. Să încep cu faptul că fiind un om care le respectă celorlalţi munca, unul care nu vorbeşte, nu jigneşte, sunt luat de prost, sau faptul că în toate meciurile noastre se întâmplă lucruri foarte grave pe care arbitrii nu le văd.

Că o fac intenţionat, că o fac din greşeală, întotdeauna le acord... acest lucru că pot greşi, dar nu pot să accept când vezi un atac cu două picioare, indiferent că loveşte sau nu loveşte, mă refer doar la faptul că un jucător când se aruncă cu două picioare în faţă, e un cartonaş roşu.

După aia, faza penalty-ului la Bălaşa, acelaşi Meleke, care trebuia să primească galben şi 11 metri pentru noi. Adică se întâmplă foarte multe lucruri, în fiecare partidă, unde noi până la urmă pierdem puncte.

- Laurențiu Reghecampf, antrenor CSU Craiova

E un trend ca echipele de la noi să se ascundă în spatele greșelilor de arbitraj. Să-și vadă fiecare de echipa lui. La cald, Reghe poate spune orice, își apară echipa, apără neputința echipei. Arbitrul a lăsat jocul liber, a fost un joc bărbătesc.

- Bogdan Bălănescu, directorul general Voluntari

VIDEO Mihai Bălașa, declarații după remiza dintre Voluntari și Universitatea Craiova

Liviu Ciobotariu, în dezacord cu ieșirea lui Laurențiu Reghecampf: „Toată lumea îl știe, asta e maniera omului”