FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - ŞAHTIOR 1-2

Inaccesibili

Articol de , - Publicat miercuri, 11 februarie 2009 00:00

Ucrainenii lui Lucescu au părut, timp de o repriză, din altă lume

Trupa plină de brazilieni a lui Mircea Lucescu a venit de hac invincibilităţii Rapidului în meciurile amicale. Giuleştenii aveau două victorii în jocurile disputate în Turcia, dar s-au lovit ca de un zid aseară.

Coşmar pentru Bozo
Bozovici a avut cel mai tare de suferit de pe urma abilităţii sud-americanilor lui Lucescu. Ilsinho-Fernandinho-Jadson a fost tripleta care l-a măcinat pe muntenegrean pe toată durata primei reprize. Cesinha l-a lăsat mai mereu singur pe Bozo,:S Şahtior a profitat şi a atacat în 90 la sută din timp pe stînga apărării Rapidului. Ucrainenii au ratat în cîteva situaţii foarte bune, au marcat de două ori şi i-au ţinut pe alb-vişinii masaţi în primii 30 de metri de la poarta lui Andrade. Djalovici deschisese scorul la capătul celei mai frumoase acţiuni a românilor, condusă de Bozovici şi de Grigorie.

Mai bună a doua
Rapid a reuşit să echilibreze lupta avînd rezervele pe teren. Ivelja a fost mai agresiv decît Herea la centrul terenului, în vreme ce Pitbull, folosit vîrf, a ratat şansa egalării din poziţie singur cu portarul. :XAu urmat alte şanse importante ale vişiniilor. Fără magicienii brazilieni ai lui Şahtior pe teren, Rapid a fost egală cu ucrainenii. Cu sud-americanii în componenţă, Lucescu şi-a privit de pe margine echipa zburdînd.

Rapid - Şahtior (Ucraina)    1-2
Au marcat: Djalovici (11) / Fernandinho  (24 - pen), Jadson (39 - pen)
Rapid (prima repriză): E. Andrade - Maftei, R. Fernandes, M. Constantin, Bozovici - Grigorie, N. Grigore, Herea, Cesinha - Djalovici, Dobroiu
Rapid (repriza a doua): E. Andrade (60 A. Marinescu) - Maftei (72 Păun), J. P. Andrade, Mardare, Perjă - Grigorie (72 Kotchoni), N. Grigore, Ivelja, Cesinha (62 D. Bratu) - Pitbull, Joao Paulo

"Braşovul e peste Rapid, dar diferenţa o face faptul că sînt cu banii la zi. Să le fie ruşine celor din Giuleşti responsabili de actuala criză!"
Mircea Lucescu, antrenor Şahtior

Lazăr are contractură!
Accidentat luni la antrenament, Costin Lazăr are contractură la coapsa dreaptă şi de aceea nu a jucat deloc aseară. Mijlocaşul va lipsi şi de la şedinţele de pregătire din următoarele zile. Costin a fost însoţit în tribună de Spadacio, tot cu leziune musculară, şi de portarii Pardo şi Kassaly, neincluşi în lot.

ŞTIRILE MECIULUI

- Meciul s-a jucat pe stadionul Mardan, o arenă construită recent pe un cîmp, la 5 kilometri distanţă de hotelul giuleştenilor. Stadionul ultramodern, construit de un azer, i-a impresionat pe rapidişti. "Unde am venit, mă, noi, la teatru?!", s-a mirat Rică Răducanu.

- Rapid a avut în ultimele 20 de minute un căpitan în vîrstă de 20 de ani! Cătălin Păun a preluat banderola de la Maftei, după ce Joao Paulo Andrade o refuzase.

- Atacantul Kotchoni, din Benin, a debutat pentru Rapid în finalul meciului. Vîrful african de 20 de ani şi 1,95 metri înălţime nu a avut nici o acţiune importantă.