FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

"Incorect"

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 august 2007 00:00

Blay s-a declarat jignit de apostrofarile galeriei laziale si afirma ca rasismul este intolerabil. Ghanezul lui Dinamo, George Blay, a fost una dintre tintele preferate ale suporterilor laziali in meciul de marti seara de pe Stadio Olimpico. Fotbalistul in virsta de 27 de ani a marturisit ca s-a simtit lezat de apostrofarile galeriei italienilor, insa miza si presiunea partidei l-au determinat sa nu riposteze.

"Cam stiu ce mi s-a strigat, nu detaliez, doar as vrea sa intreb daca puteti sa va imaginati cum se simte un african cind aude astfel de scandari la adresa sa. Astfel de lucruri nu fac bine nici fotbalului, nu sint bune nici in viata de zi cu zi. Nu este normal, corect, cum vreti sa spuneti, ca un om sa fie atacat si insultat pentru ca are o alta culoare a pielii!", a comentat George, care are si cetatenie belgiana.

Fundasul dreapta al ros-albilor a intimpinat probleme rasiste si in Romania. Chiar din partea altor fotbalisti, adversari ai dinamovistilor. "Mi s-au spus cuvinte urite, sint destul de multi jucatori care au ceva cu mine doar fiindca sint de alta culoare. Rasismul trebuie oprit!", a punctat Blay.

"Nu decid eu daca trebuie suspendata echipa Lazio pentru manifestarile fanilor, dar cred ca astfel de gesturi nu ar trebui tolerate"

George Blay

"Italienii ar trebui sa invete ce inseamna respectul. Ar merita sa fie suspendati pentru ce i-au strigat lui Blay. In ziua de azi, toti sintem la fel, nu conteaza culoarea pielii"
Vasile Turcu

Lipsa increderii
Presedintele Nicolae Badea crede ca eroul meciului de la Roma, Bogdan Lobont, nu a fost apreciat suficient in perioada cit a evoluat la Fiorentina: "Campionatul italian l-a avut pe Lobont, numai ca in Serie A nu i s-a acordat creditul pe care-l merita in raport cu felul in care se pregateste, cu profesionalismul de care da dovada pe teren si in afara lui si cu modul in care asigura importanta acestui post". (Ioana Mihalcea)

Badea: "Nu fiti agresivi!"
seful clubului, Nicolae Badea, avertizeaza: "In retur trebuie sa avem grija si la ce se intimpla in afara gazonului! Suporterii dinamovisti nu trebuie sa reactioneze cu acelasi comportament pe care l-au avut cei italieni". Presedintele a mai declarat pe www.fcdinamo.ro: "stiu ca fanii din Italia sint peste cota de agresivitate verbala si fizica a ceea ce este in fotbal in acest moment. si jucatorii lui Lazio au avut in teren o agresivitate in afara regulamentului in unele situatii. Daca arbitrul i-ar fi sanctionat din prima repriza, n-am fi avut atitia jucatori accidentati". (Ioana Mihalcea)

Citește și:
Gigi Becali, convins să îi dea o șansă: „Așa se laudă el: «Mă duc acum la FCSB și vreau să fie anul meu, sparg, distrug»”
Superliga
Gigi Becali, convins să îi dea o șansă: „Așa se laudă el: «Mă duc acum la FCSB și vreau să fie anul meu, sparg, distrug»”
Strănepoata lui Ferenc Puskas, apariție electrizantă la finala Champions League: „Eu sunt Ane”
Liga Campionilor
Strănepoata lui Ferenc Puskas, apariție electrizantă la finala Champions League: „Eu sunt Ane”
Gheorghe Hagi a convocat de urgență 5 jucători, după Dinamo - FCSB, inclusiv pe cel mai contestat fotbalist al barajului!
Nationala
Gheorghe Hagi a convocat de urgență 5 jucători, după Dinamo - FCSB, inclusiv pe cel mai contestat fotbalist al barajului!
Gică Popescu îl plânge: „Astăzi am pierdut unul dintre cei mai loiali oameni. A fost mereu lângă mine în ultimii 40 de ani”
Superliga
Gică Popescu îl plânge: „Astăzi am pierdut unul dintre cei mai loiali oameni. A fost mereu lângă mine în ultimii 40 de ani”
EXCLUSIV Gigantul înghețatei care deține Betty Ice investește puternic în România
Profit.ro
EXCLUSIV Gigantul înghețatei care deține Betty Ice investește puternic în România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

De 6 ani în Capitală, sportiva din Italia s-a obișnuit și cu problemele din România: „Vin acasă și văd anunțul pe bloc”

Sorana Cîrstea, într-un interviu pentru Roland Garros: „Aș vrea să fiu amintită ca o jucătoare foarte amabilă, care a fost drăguță cu toată lumea”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează