Comentarii (26)
parpalache
parpalache  •  07 Mai 2026, 14:55

Raposatul Dumitru Tudor(poreclit„ciorba”),responsabilul restaurantului„Doi cocoși”-frecventat de cei...cu bani-seci și de șefii din fotbal-pe timpul lui Ceaușescu-ca om informat- tragând cu urechea la ce vorbeau barosanii la mese-dupa câteva pahare-declara-la...„Prietenii lui Ovidiu”,ca șeful Cooperativei-„il capo di tutti capi”-era...Ioan Alexandrescu(„Sfinxul”)!Iar alde Mitica(Dragomir),Romica(Pascu)și Jean(Padureanu),erau doar...locotenenții lui!

GasKAN
GasKAN  •  07 Mai 2026, 14:28
Postat de __Van_Basten pe 07 Mai 2026, 08:44

Steaua, nu fcsb!

Corect Steaua, dar nu Cazarma Militara Csa Steaua Armatei U.M. infiintata de Mapn in 2017 in Liga a-4-a Ilfov fara drept de promovare, niciun minut jucat in Liga I, asta e altceva nu are legatura cu istorica Steaua Bucuresti care e din 1947 in Liga I...

mattteo
mattteo  •  07 Mai 2026, 10:36

Chiar se vorbea si se răspundea frumos inainte. Oameni cu calitate

Mihai111
Mihai111  •  07 Mai 2026, 09:46

Cucerirea Cupei Campionilor Europeni de catre Steaua este singura performanta a fotbalului romanesc din toate timpurile. Am luat Cupa si am adus-o acasa. Apoi si Super Cupa Europei. Si am adus-o si pe aceea acasa. Ulterior, Steaua a mai jucat o finala dar a pierdut-o. Jenei ramane singurul antrenor din istoria Romaniei care are aceasta performanta. Iar Tudorel Stoica este pentru mine cel mai mare capitan de echipa din Romania din toate timpurile.

__Van_Basten
__Van_Basten  •  07 Mai 2026, 08:44

Steaua, nu fcsb!

xipen
xipen  •  12 Mai 2023, 18:59
Postat de CiprianBirtea_84 pe 07 Mai 2023, 18:34

Steaua a eliminat Veile, Honved și Kuusisi Lahti. Craiova, în Cupa UEFA, a eliminat Kaiserslautern, Fiorentina și Girondins de Bordeaux.

4. Craiova Maxima si Steaua Bucuresti, referindu-ma la comparatia ta, au fost doua mari echipe de fotbal la nivel european. Ambele, prin realizarile lor, au produs o vie bucurie iubitorilor de sport din tara noastra si o mare mandrie nationala. Craiova a fost eliminata fara sa fie invinsa. Daca ar fi jucat finala, ar fi disputat-o in doua manse, cu Anderlecht, pe care Steaua a invins-o, 3 ani mai tarziu. Craiova Maxima a aratat ca fotbalul romanesc avea forta de a promova echipe ce se pot bate cu echipele mari ale Europei. Dinamo a fost la un pas de o mare izbanda, in 1984, ca apoi Steaua sa aduca cel mai mare trofeu European, in Romania. Presa sportiva din Romania are datoria morala ca in fiecare zi sa puna caramida peste caramida pentru redesteptarea spiritului national si insanatosirea societatii prin sport de inalta performanta." Stimata redactie GSP, le puteti accepta ca si comentarii? Multumesc,

xipen
xipen  •  12 Mai 2023, 17:20
Postat de xipen pe 12 Mai 2023, 16:19

Salut Ciprian, sustin partial comentariul tau: 1. Parcursul Stelei in CCE ( precursoarea Champions League), in editia 1985-1986, a fost Vejle Boldklub, Honved, Kuusisi Lahti, Anderlecht si Barca (in Spania). Campioana Europei - 1986 - Steaua Bucuresti. Asta nu se va uita niciodata. Este pentru istorie. 2. Toate echipele invinse de Steaua erau campioanele tarilor respective. Pe atunci in Cupa Campionilor Europeni (CCE) erau inscrise echipele care castigau camionatul intern + castigatoarea CCE din anul respectiv. Campionatele interne, din toata Europa, erau puternice deoarece Estul nu ceda jucatorii in “decadentul” Vest si cele 4 campionate mari Anglia, Spania, Germania, Italia nu recrutau masiv din alte tari sau aveau stabilite plafoane a numarului de jucatori straini introdusi pe teren. Echipele campioane erau puternice, mai bune decat cele din Cupa UEFA, fie si pe baza statisticilor din recentele campionate interne. 3. Vei spune ca echipa finlandeza Kuusisi Lahti era o echipa slaba, deoarece reprezenta un campionat finlandez fara jucatori de certa valoare europeana. Aparent asa ar sta lucrurile. In acea editie CCE '86, echipa finlandeza, s-a calificat in sferturile competitiei, dupa ce a eliminat campioanele Iugoslaviei si a URSS. Castigatoare Cupei URSS 1985, Dinamo Kiev avea sa castige Cupa Cupelor 1986. Iugoslavia si URSS aveau campionate foarte puternice. 4. Craiova Maxima si Steaua Bucuresti, referindu-ma la comparatia ta, au fost doua mari echipe de fotbal la niv

3. Vei spune ca echipa finlandeza Kuusisi Lahti era o echipa slaba, deoarece reprezenta un campionat finlandez fara jucatori de certa valoare europeana. Aparent asa ar sta lucrurile. In acea editie CCE '86, echipa finlandeza, s-a calificat in sferturile competitiei, dupa ce a eliminat campioanele Iugoslaviei si a URSS. Castigatoare Cupei URSS 1985, Dinamo Kiev avea sa castige Cupa Cupelor 1986. Iugoslavia si URSS aveau campionate foarte puternice. 4. Craiova Maxima si Steaua Bucuresti, referindu-ma la comparatia ta, au fost doua mari echipe de fotbal la nivel european. Ambele, prin realizarile lor, au produs o vie bucurie iubitorilor de sport din tara noastra si o mare mandrie nationala. Craiova a fost eliminata fara sa fie invinsa. Daca ar fi jucat finala, ar fi disputat-o in doua manse, cu Anderlecht, pe care Steaua a invins-o, 3 ani mai tarziu. Craiova Maxima a aratat ca fotbalul romanesc avea forta de a promova echipe ce se pot bate cu echipele mari ale Europei. Dinamo a fost la un pas de o mare izbanda, in 1984, ca apoi Steaua sa aduca cel mai mare trofeu European, in Romania. Presa sportiva din Romania are datoria morala ca in fiecare zi sa puna caramida peste caramida pentru redesteptarea spiritului national si insanatosirea societatii prin sport de inalta performanta." Stimata redactie GSP, le puteti accepta ca si comentarii? Multumesc, Cu respect, Radu

xipen
xipen  •  12 Mai 2023, 16:19
Postat de CiprianBirtea_84 pe 07 Mai 2023, 18:34

Steaua a eliminat Veile, Honved și Kuusisi Lahti. Craiova, în Cupa UEFA, a eliminat Kaiserslautern, Fiorentina și Girondins de Bordeaux.

Salut Ciprian, sustin partial comentariul tau: 1. Parcursul Stelei in CCE ( precursoarea Champions League), in editia 1985-1986, a fost Vejle Boldklub, Honved, Kuusisi Lahti, Anderlecht si Barca (in Spania). Campioana Europei - 1986 - Steaua Bucuresti. Asta nu se va uita niciodata. Este pentru istorie. 2. Toate echipele invinse de Steaua erau campioanele tarilor respective. Pe atunci in Cupa Campionilor Europeni (CCE) erau inscrise echipele care castigau camionatul intern + castigatoarea CCE din anul respectiv. Campionatele interne, din toata Europa, erau puternice deoarece Estul nu ceda jucatorii in “decadentul” Vest si cele 4 campionate mari Anglia, Spania, Germania, Italia nu recrutau masiv din alte tari sau aveau stabilite plafoane a numarului de jucatori straini introdusi pe teren. Echipele campioane erau puternice, mai bune decat cele din Cupa UEFA, fie si pe baza statisticilor din recentele campionate interne. 3. Vei spune ca echipa finlandeza Kuusisi Lahti era o echipa slaba, deoarece reprezenta un campionat finlandez fara jucatori de certa valoare europeana. Aparent asa ar sta lucrurile. In acea editie CCE '86, echipa finlandeza, s-a calificat in sferturile competitiei, dupa ce a eliminat campioanele Iugoslaviei si a URSS. Castigatoare Cupei URSS 1985, Dinamo Kiev avea sa castige Cupa Cupelor 1986. Iugoslavia si URSS aveau campionate foarte puternice. 4. Craiova Maxima si Steaua Bucuresti, referindu-ma la comparatia ta, au fost doua mari echipe de fotbal la niv

xipen
xipen  •  12 Mai 2023, 15:59

Bravo Adrian pentru inspiratia de a posta interviul luat de Ovidiu Ioanitoaia, marelui strateg, Ion Alecsandrescu. Este ca o bula de aer proaspat, de oxigen, care anima viata, in toxicul mediu in care se complace presa sportiva din Romania. In primul rand, am remarcat limbajul si atitudinea orientata spre analiza unui proiect aflat la inceput, la acea data, in vara lui ’85. Fara can-canuri, fara intrebari tendentioase, cu respect fata de interlocutor, dar si raspunsuri adecvate, fac ca acest interviu sa fie de pus in rama. Spicuiesc: - Am casigat cupa si campionatul prin ” Munca, seriozitate, disciplina”. - Desi un baiat cuminte, ”Lăcătuş îşi făcuse un prost obicei din a deveni, pe teren, irascibil, impulsiv”. - ” nu vom apela atât la transferuri răsunătoare, cât vom acorda mai multă încredere unor jucători proveniţi din echipa de tineret pregătită de Troi, şi ea campioană naţională.” - “ne-am gândit cum să facem pentru a câştiga, în paralel cu campionatul, cât mai multă experienţă internaţională.” - Referitor la ranchiunosul selectioner de atunci, Lucescu Mircea. “Mi s-a părut, şi nu exclud să mă fi înşelat, că o declaraţie a sa despre Steaua ar fi fost lipsită de fair-play. Între timp, însă, am discutat şi ne-am clarificat.” Adrian, de ce nu se mai promoveaza decenta, ca pe acea vreme? Acesta era Ovidiu Ioanitoaia, cel mai apreciat redactor sportiv din anii 80-90, cel care era citit pe nerasuflate.

CiprianBirtea_84
CiprianBirtea_84  •  07 Mai 2023, 18:34

Steaua a eliminat Veile, Honved și Kuusisi Lahti. Craiova, în Cupa UEFA, a eliminat Kaiserslautern, Fiorentina și Girondins de Bordeaux.

  • 1
  • 2
  • 3
Comentează