FOTBAL  »  Superliga  »  REVENIRE

Ioan Ovidiu Sabău a dezvăluit condițiile în care ar reveni în antrenorat: „Asta trebuie. Poate să fie și Liga 2, nicio problemă”

Ioan Ovidiu Sabău. FOTO: Imago Images
Ioan Ovidiu Sabău. FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 18 ianuarie 2026 10:30 / Actualizat duminica, 18 ianuarie 2026 10:34

Ioan Ovidiu Sabău (58 de ani), demis în luna octombrie a anului 2025 de la Universitatea Cluj, este în continuare liber de contract.

Fostul antrenor al ardelenilor spune că ar accepta o ofertă chiar şi din partea unei echipe care se află în liga secundă, în cazul în care clubul i-ar fi oferi stabilitate.

Sabău: „Îți trebuie stabilitate și condiții”

Întrebat despre o eventuală revenire pe banca tehnică, Ioan Ovidiu Sabău a transmis că au existat câteva discuții, însă nu a fost convins de niciun club. Acesta a transmis că ia în calcul să semneze chiar și cu o formație din eșalonul secund, dacă proiectul ar avea stabilitate. Venit în 2023 pe banca Universității, Sabău a fost demis în toamna anului 2025.

„Depinde ce oferte vin. Au mai fost oferte, dar le-am refuzat din start. Nu vreau să mă duc doar ca să bifez o echipă. Îţi trebuie stabilitate şi condiţii. Poate să fie şi Liga 2, nicio problemă, dar să fie un club care îţi oferă stabilitate. Să ai linişte ca să poţi lucra, să te simţi bine ca antrenor, să fii respectat şi să vadă munca ta”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău, potrivit Sport Total FM.

Ioan Ovidiu Sabău a dezvăluit condițiile în care ar reveni în antrenorat: „Asta trebuie. Poate să fie și Liga 2, nicio problemă”
Ioan Ovidiu Sabău, FOTO: Imago Images

Acesta a vorbit și despre situația în care se află Universitatea Cluj, echipă care se luptă pentru un loc în play-off. Tehnicianul e de părere că echipa antrenată de Cristiano Bergodi va fi în primele 6 echipe finalul primelor 30 de etape.

„Mă bucur că echipa are rezultate. Din punctul meu de vedere, perioada din vară am făcut-o mai intensă decât cu un an înainte.

Echipa e pregătită şi e foarte bine pentru jucătorii pe care i-am antrenat şi pentru suporterii care au această satisfacţie, că echipa încet-încet îşi revine şi cred că se va şi califica în play-off. Îl respect foarte mult şi am o părere foarte bună despre Cristiano Bergodi”, a continuat Sabău, potrivit sursei menționate anterior.

În acest moment, Universitatea Cluj se află pe locul 8, cu 33 de puncte, cu două mai puține decât ultimul loc care duce în play-off.

Citește și:
Fotomodelul care a câștigat 290.000 de euro doar urmărind meciurile de la Australian Open!
Tenis
Fotomodelul care a câștigat 290.000 de euro doar urmărind meciurile de la Australian Open!
După finala pierdută contra lui Alcaraz, Djokovic a ridicat privirea spre tribuna unde se afla Nadal
Tenis
După finala pierdută contra lui Alcaraz, Djokovic a ridicat privirea spre tribuna unde se afla Nadal
FCSB a bătut palma cu echipa din Superliga » Gigi Becali a dezvăluit suma de transfer pentru GSP: „Atât plătim”
Superliga
FCSB a bătut palma cu echipa din Superliga » Gigi Becali a dezvăluit suma de transfer pentru GSP: „Atât plătim”
Darmstadt plătește 300.000 de euro pentru fotbalistul-revelație din Superligă!
Superliga
Darmstadt plătește 300.000 de euro pentru fotbalistul-revelație din Superligă!
Wizz Air anunță 6 rute noi în România FOTO
Profit.ro
Wizz Air anunță 6 rute noi în România FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (2)
SuporterITC
SuporterITC  •  18 Ianuarie 2026, 20:42

Steaua este clubul la care poti gasi cea mai mare stabilitate. Iti poti face treaba de antrenor, poti folosi ce jucatori vrei, iti poti crea propriul lot, nu exista presiunea rezultatului. Bine trebuie sa faci asta cu 5000 Euro salariul si cu 1 milion buget.

Gru2
Gru2  •  18 Ianuarie 2026, 13:28

Dragalasule, Sabau NU a fost demis, au ajuns la rezilierea amabila a contractului !

Vezi toate comentariile (2)
Comentează