FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - HERMANNSTADT

Istvan Kovacs, acuzat după UTA - Hermannstadt: „Nici câinelui meu nu-i spun așa ceva!” » Ilie Dumitrescu, revoltat: „Cum să faci asta?”

Istvan Kovacs l-ar fi jignit pe Alexandru Benga în UTA - Hermannstadt
Istvan Kovacs l-ar fi jignit pe Alexandru Benga în UTA - Hermannstadt

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 februarie 2021 23:38 / Actualizat luni, 08 februarie 2021 00:09

Alexandru Benga (31 de ani), fundașul central al celor de la UTA, a avut un mesaj pentru arbitrul Istvan Kovacs (36) la finalul meciului dintre echipa sa și Hermannstadt, încheiat la egalitate, scor 1-1. 

La capătul unui meci în care Istvan Kovacs a acordat 9 cartonașe galbene, Alexandru Benga l-a acuzat pe „central”, care i-ar fi adresat cuvinte jignitoare în timpul meciului.

Alexandru Benga: „A răspuns cu o chestie pe care nici câinelui nu i-o spun”

„Nu este de competența mea să analizez maniera de arbitraj. Pe de altă parte, interacțiunea celui care conduce jocul cu jucătorii... pe teren suntem o echipă până la urmă. Am 31 de ani, am 3 copii acasă și aș vrea să putem interacționa cu respect, să ne înțelegem. Nu poți să îi spui un lucru elementar domnului arbitru și să ți se răspundă cu o chestie pe care nici câinelui meu nu i-o spun

Nu este o chestie personală, nu am nimic cu domnul Kovacs, este un arbitru extraordinar, dar v-am zis, nu este posibil. Nu suntem câini să vină să îți spună așa. M-am dus la dânsul și i-am spus exact așa: «Înțelege-ne că suntem și noi frustrați». Direct galben. 

Îmi văd de treaba mea, de bucățica mea, dar cred că putem găsim o cale de a ne înțelege. Să îl ajutăm și noi pe el, și dânsul pe noi. Automat toți suntem frustrați în timpul meciului, pulsul e mare, ce rost are să se ridice gradul de irascibilitate?”, a spus Benga, la Look Sport.

Istvan Kovacs trebuie delegat numai la finale de Champions League, e sub nivelul lui să-l trimitem să arbitreze UTA. Nu știu cum aș fi reacționat să îmi fi spus mie așa. Cum să faci așa ceva? Mie mi se vorbea cu «dumneavoastră». Și am fost arbitrat de nume mari, de Crăciunescu, de Porumboiu. Să-mi fi spus mie așa ceva? Nu știu ce făceam! - Ilie Dumitrescu, la emisiunea „DigiSport Special”

Istvan Kovacs nu e la primul derapaj

În 2019, la un derby Craiova - FCSB, arbitrul i-a strigat lui Florinel Coman: „Dispari! Dispari!”. Atacantul „roș-albaștrilor” primise „galben” pentru simulare și îi ceruse socoteală „centralului”. MM Stoica a reacționat dur pe Facebook atunci: „Obrăznicia lui Kovacs n-are limite. Coman îl întreabă dacă asta a fost simulare (fiind clar că fusese contact), arbitrul care a masacrat FCSB la Giurgiu îi zice de câteva ori: DISPARI!!!”.

În 2016, la confruntarea dintre Viitorul și Voluntari, Kovacs a dictat un penalty. I-a acordat un cartonaș galben lui Vasile Maftei și, după ce a decis repetarea penalty-ului ratat de Chițu, l-a avertizat din nou pe fundaș pentru proteste. „Nu e normal să vorbească un arbitru de Europa League așa... Mi-a zis «Marș de aici!». Nu suntem sclavii nimănui, nu e normal să mă înjure!”.

VIDEO. Mesajul clar al unui arbitru FIFA: „Chiar dacă sunt foarte buni, Hațegan și Kovacs nu ajungeau în Elite fără Kyros Vassaras”

Citește mai multe știri din Liga 1:

Fază controversată în UTA - Hermannstadt: Istvan Kovacs le-a anulat un gol oaspeților, la 1-1

Revenire de senzație în Gruia! Mihai Bordeianu, la CFR

Citește și:
Gigi Becali a împărțit deja banii pentru victoria cu Feyenoord: „Azi am dat 50.000 de euro, o mașină și un apartament”
Superliga
Gigi Becali a împărțit deja banii pentru victoria cu Feyenoord: „Azi am dat 50.000 de euro, o mașină și un apartament”
Au dat cifrele PESTE CAP! Raportul nu lasă loc de discuții: FCSB a explodat în finalul cu Feyenoord
Europa League
Au dat cifrele PESTE CAP! Raportul nu lasă loc de discuții: FCSB a explodat în finalul cu Feyenoord
Ce șanse au Universitatea Craiova și FCSB să meargă mai departe, după rezultatele de joi seara
Europa League
Ce șanse au Universitatea Craiova și FCSB să meargă mai departe, după rezultatele de joi seara
Gigantul auto copiază noua Dacia Duster » Va fi „fratele” modelului românesc
Noutati auto
Gigantul auto copiază noua Dacia Duster » Va fi „fratele” modelului românesc
ULTIMA ORĂ Salarii puternic tăiate și concedieri la ASF
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Salarii puternic tăiate și concedieri la ASF
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Șeful ANS i-a răspuns sincer lui David Popovici: „Da, e complet adevărat. Știți de ce nu i-am dat banii?” + Atac la Lipă

Fost mare fotbalist al țării, astăzi trăiește ca un om al străzii, în timp ce copiii lui stau în lux! » „Nu te poți uita nepăsător cum piere un astfel de om”


Comentarii (25)
luciann
luciann  •  08 Februarie 2021, 10:33
Postat de dumitru82drugan pe 08 Februarie 2021, 10:31

A derapat de prea multe ori dar ce masuri au fost luate ? Nu exista CCA si nici FRF cand exista interese !

Mai face si praf meciurile, nu a vazut hentul de la Cluj, si nici cel de la Viitorul! De fapt s-a facut ca nu le vede...e anti-Steaua!

 •  08 Februarie 2021, 02:44

Si lipsit de maniere si arbitru slab. Meci de meci face gafe. Azi a anulat un gol perfect valabil Sibiului. Dai tot din tine 90 de minute si vine o caricatura de arbitru si iti fura munca.

adicn
adicn  •  08 Februarie 2021, 10:23

Baiul mare e că o anulat un gol corect, Sibiului. Un arbitru care are meciuri la rând în care face gafe mari.

Vezi toate comentariile (25)
Comentează