Articol de Adrian Duţă - Publicat duminica, 05 octombrie 2025 20:42 / Actualizat duminica, 05 octombrie 2025 21:21
Derby-ul dintre FCSB și Universitatea Craiova a început cu scântei. În minutul 6, Istvan Kovacs a dictat penalty pentru bucureșteni. Ulterior, a mers la monitorul VAR și a anulat decizia.
Ce s-a întâmplat? Darius Olaru a centrat din flancul stâng, mingea a ajuns între Bîrligea și Romanchuk. Cei doi s-au ciocnit picior în picior, iar „centralul” a dictat lovitură de la 11 metri.
Au urmat proteste din partea oltenilor, iar Kovacs a fost chemat la monitorul de la marginea terenului. Arbitrul VAR al partidei a fost Sorin Costreie.
VIDEO CU FAZA: Istvan Kovacs și-a întors decizia la VAR, după ce a dat penalty pentru FCSB
sursă video: Prima Sport 1
Ajuns la monitor, Istvan Kovacs a analizat faza și a luat repede decizia de a anula penalty-ul dictat pentru FCSB. Pe reluări s-a observat că Romanchuk a fost cel care a atins mingea înainte de contactul cu Bîrligea.
Pentru Kovacs, partida de pe Arena Națională a fost prima în Superliga de pe 22 august. Atunci, era la centru la remiza dintre Slobozia și UTA, scor 1-1.
În săptămâna derby-ului FCSB - Universitatea Craiova, Istvan a fost delegat și în Champions League. El a arbitrat meciul încheiat 2-2 între Villarreal și Juventus. Kovacs a arbitrat și în prima etapă a grupelor UCL, când a fost la centru la Olympiakos - Pafos 0-0.
Kovacs, la al 5-lea meci al sezonului în Superliga
De la începutul acestei stagiuni, Kovacs a fost mai mult plecat în străinătate decât să arbitreze în Superliga. În sezonul 2025-2026, acesta a primit de la Kyros Vassaras 5 meciuri, aici fiind inclus și FCSB - Universitatea Craiova.
Ce jocuri a mai arbitrat Kovacs în acest sezon de Liga 1:
Rapid - CFR Cluj 1-1
Hermannstadt - U Cluj 2-2
Rapid - FCSB 2-2
UTA Arad - Unirea Slobozia 1-1
Soluția de urgență? Un fost mare internațional, pregătit să-i ia locul lui Arne Slot la Liverpool